Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 26 maja 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 392/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Diana Trzcińska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 maja 2023 r. w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 11 marca 2022 r., nr SKO.450.112.2021 w sprawie niedopuszczalności zażalenia w sprawie doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowe postanawia odrzucić zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 10 lutego 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 392/22.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku postanowieniem z 10 lutego 2023 r. odrzucił wniosek o uzupełnienie wyroku tut. Sądu z 16 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Gd 392/22 wydanego w sprawie ze skargi M. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 11 marca 2022 r., nr SKO.450.112.2021 w przedmiocie niedopuszczalności zażalenia w sprawie doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowe.

M. K. złożył zażalenie na tak wydane postanowienie tut. Sądu z 10 lutego 2023 r. Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału 7 kwietnia 2023 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczono skarżącemu 27 kwietnia 2023 r., a zatem termin na uiszczenie wpisu upływał 4 maja 2023 r., jednakże skarżący nie uiścił wpisu we wskazanym w nim terminie.

Jednocześnie, zarządzeniem z 1 marca 2023 r. w sprawie II SPP/Gd 1/23 wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy referendarz sądowy pozostawił bez rozpoznania, zaś postanowieniem z 6 kwietnia 2023 r. zarządzenie to zostało utrzymane w mocy przez Sąd (w sprawie II SPP/Gd 11/23).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zażalenie podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 211 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. 2023, poz.259), zwanej dalej: p.p.s.a., opłatami sądowymi są wpis i opłata kancelaryjna. Opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie (art. 219 § 1 p.p.s.a.). Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W takiej sytuacji czynności przewodniczącego/sądu sprowadzają się zasadniczo do wezwania do uiszczenia opłaty (art. 220 § 1 zd. 2 p.p.s.a.).

Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.). Na podstawie zaś art. 58 § 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

Skarżący wniósł zażalenie bez dokonania wpisu sądowego, do którego uiszczenia został następnie prawidłowo wezwany zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z 7 kwietnia 2023 r., z zakreśleniem konsekwencji prawnych w przypadku jego niewykonania. Skarżący wpisu od zażalenia jednak nie uiścił, tym samym wykluczając możliwość nadania temu środkowi dalszego biegu.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., odrzucił zażalenie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 listopada 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.