Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku postanowieniem z 10 lutego 2023 r. odrzucił wniosek o uzupełnienie wyroku tut. Sądu z 16 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Gd 392/22 wydanego w sprawie ze skargi M. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 11 marca 2022 r., nr SKO.450.112.2021 w przedmiocie niedopuszczalności zażalenia w sprawie doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowe.
M. K. złożył zażalenie na tak wydane postanowienie tut. Sądu z 10 lutego 2023 r. Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału 7 kwietnia 2023 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczono skarżącemu 27 kwietnia 2023 r., a zatem termin na uiszczenie wpisu upływał 4 maja 2023 r., jednakże skarżący nie uiścił wpisu we wskazanym w nim terminie.
Jednocześnie, zarządzeniem z 1 marca 2023 r. w sprawie II SPP/Gd 1/23 wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy referendarz sądowy pozostawił bez rozpoznania, zaś postanowieniem z 6 kwietnia 2023 r. zarządzenie to zostało utrzymane w mocy przez Sąd (w sprawie II SPP/Gd 11/23).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 211 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. 2023, poz.259), zwanej dalej: p.p.s.a., opłatami sądowymi są wpis i opłata kancelaryjna. Opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie (art. 219 § 1 p.p.s.a.). Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W takiej sytuacji czynności przewodniczącego/sądu sprowadzają się zasadniczo do wezwania do uiszczenia opłaty (art. 220 § 1 zd. 2 p.p.s.a.).
Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.). Na podstawie zaś art. 58 § 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Skarżący wniósł zażalenie bez dokonania wpisu sądowego, do którego uiszczenia został następnie prawidłowo wezwany zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z 7 kwietnia 2023 r., z zakreśleniem konsekwencji prawnych w przypadku jego niewykonania. Skarżący wpisu od zażalenia jednak nie uiścił, tym samym wykluczając możliwość nadania temu środkowi dalszego biegu.
Biorąc pod uwagę powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., odrzucił zażalenie.