Uzasadnienie
Skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę decyzję Wojewody z dnia 19 lipca 2016 r., nr [..], wydaną w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę.
Zarządzeniem z dnia 23 września 2016 r. Przewodniczący Wydziału wezwał stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni pod rygorem jej odrzucenia. Odpis powyższego zarządzenia został doręczony skarżącemu w dniu 29 września 2016 r., zatem termin do uiszczenia wpisu upłynął mu w dniu 6 października 2016 r.
Jak wynika z akt sprawy skarżący uiścił wpis, jednakże po upływie zakreślonego powyższym zarządzeniem terminu, tj. w dniu 7 października 2016 roku (vide k. 26 akt).
Stosownie do treści art. 220 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718) – w skrócie jako "p.p.s.a.", Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony w terminie należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.).
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął bezskutecznie albowiem skarżący w zakreślonym terminie opłaty nie uiścił i z tego względu, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., w punkcie pierwszym sentencji postanowienia skargę odrzucił.
O zwrocie uiszczonego po terminie wpisu sądowego Sąd, w punkcie drugim sentencji postanowienia, orzekł zgodnie z treścią art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., stanowiącym, że sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego.