Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 26 października 2021 r., sygn. akt II SA/Gd 537/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 października 2021 r. w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym zażalenia A. C. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 października 2021 r., sygn. akt II SA/Gd 537/21
Sprawa
w sprawie z jego skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 czerwca 2021 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić zażalenie,
  2. 2. zwrócić A. C. ze Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku kwotę 200 (dwieście) złotych uiszczoną tytułem wpisu sądowego od zażalenia.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 5 października 2021 r., sygn. akt II SA/Gd 537/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę A. C.. na wskazaną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 czerwca 2021 r. oraz zwrócił skarżącemu uiszczony wpis sądowy od skargi. Przyczyną odrzucenia skargi było nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi – wskazania numeru PESEL skarżącego oraz przedłożenia 8 odpisów skargi.

Odpis postanowienia wraz pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia zażalenia został skutecznie doręczony na adres skarżącego i odebrany przez upoważnionego pracownika w dniu 8 października 2021 r. (vide: k. 24 akt sądowych).

W dniu 18 października 2021 r. skarżący wniósł zażalenie na postanowienie o odrzuceniu skargi wskazując, że nie dokonał dalszego uzupełnienia braków formalnych skargi ze względu na stan zdrowia, co poświadcza złączona dokumentacja medyczna. W zażaleniu strona podała swój numer PESEL i załączyła 8 odpisów skargi, wnosząc o uwzględnienie zażalenia i uzupełnienia braków skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zażalenie podlega odrzucieniu.

Stosownie do treści art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Na podstawie art. 197 § 2 p.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Według zaś art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie odpis postanowienia o odrzuceniu skargi, od którego przysługiwało stronie zażalenie, został doręczony upoważnionemu pracownikowi pod adresem wskazanym przez skarżącego w dniu 8 października 2021 r. Doręczenie to uznać należało za skuteczne, albowiem zgodnie z art. 72 § 2 p.p.s.a., jeżeli doręczenia dokonuje się w miejscu pracy, można doręczyć pismo osobie upoważnionej do odbioru pism. Ponadto, w przesyłce znajdowało się także pouczenie co do sposobu i terminu wniesienia zażalenia, w szczególności wskazano, że środek taki należy wnieść w terminie 7 dni od otrzymania odpisu postanowienia. W rozważanym wypadku termin ten upływał więc w dniu 15 października 2021 r., zaś zażalenie strona nadała w placówce pocztowej w dniu 18 października 2021 r., jednocześnie uiszczając wpis sądowy od zażalenia, a więc po upływie wyznaczonego terminu.

Zażalenie wniesione po upływie ustawowego terminu podlega natomiast odrzuceniu, o czym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł w pkt 1 sentencji postanowienia, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a.

Argumenty wskazane przez skarżącego odnośnie przyczyn braku terminowego uzupełnienia braków formalnych skargi, potwierdzone przedłożoną dokumentacją, nie miały wpływu na ocenę uchybienia terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie o odrzuceniu skargi.

O zwrocie uiszczonego wpisu sądowego od zażalenia Sąd z urzędu orzekł w pkt 2 sentencji postanowienia, na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 października 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.