Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 15 czerwca 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 769/22 oddalił po rozpoznaniu na rozprawie skargę L. J. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 18 lipca 2022 r. w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej.
Skarżący pismem z 21 września 2023 r. wystąpił do Sądu z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia do wyroku.
Postanowieniem z 3 października 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 769/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę z 15 czerwca 2023 r..
Pismem z dnia 17 października 2023 r. złożył zażalenie na powyższe postanowienie. W piśmie tym złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia do wyroku z dnia 15 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Gd 769/22 dot. Sprawy ze skargi L. J. na decyzje Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 18 lipca 2022 r. nr DSE3-K0918-D18558-16/22.
Po rozpoznaniu wniesionego zażalenia, postanowieniem z 5 grudnia 2023 r., sygn. akt III OZ 594/23, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone postanowienie.
Postanowieniem z 10 stycznia 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 769/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po ponownym rozpatrzeniu, odrzucił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę z 15 czerwca 2023 r..
Na powyższe postanowienie skarżący pismem z 29 stycznia 2024r. złożył zażalenie.
Po rozpoznaniu wniesionego zażalenia, postanowieniem z 21 marca 2024 r. sygn. akt III OZ 119/24, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Stosownie do art. 141 § 2 i 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm. – dalej jako ustawa p.p.s.a.) uzasadnienie wyroku, w sprawach, w których skargę oddalono, sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. W przypadku oddalenia skargi, zgodnie z art. 141 § 2 p.p.s.a., uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
Wyrok w sprawie ogłoszony został na rozprawie w dniu 15 czerwca 2023 r.. Skarżący wniosek o sporządzenie uzasadnienia złożył osobiście z dniem 17 października 2023 r.. Ostatnim dniem terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia był 22 czerwca 2022 r.. Oznacza to, że skarżący uchybił siedmiodniowemu terminowi do złożenia przedmiotowego wniosku.
Zgodnie z art. 85 p.p.s.a., czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Złożenie po terminie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku skutkuje odmową jego sporządzenia.
Zgodnie zaś z art. 141 § 3 p.p.s.a. odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 141 § 2 i 3 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.