Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicachz 12 grudnia 2022 r., sygn. akt II SA/Gl 1523/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Skład
Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski przewodniczący
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym dnia 12 grudnia 2022 r.
Sprawa
sprawy ze skargi K. S., M. L., P. S., M. S., D. M., B. M., M. O., A. O., P. W., D. G. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 17 sierpnia 2022 r. nr IFXIV.7840.6.31.2022 w przedmiocie pozwolenia na budowę

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę M. O. oraz A. O.;
  2. 2. zwrócić skarżącym M. O. oraz A. O. kwotę 500 (pięćset) złotych uiszczoną tytułem wpisu od skargi

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 września 2022 r. pełnomocnik skarżących wniósł skargę na wymienioną w sentencji postanowienia decyzję Wojewody Śląskiego. Pełnomocnik skarżących uiścił wpis sądowy od skargi w wysokości 1400 zł, nie wyjaśniając, czyjej skargi dotyczy wpis.

Pismem z dnia 26 października 2022 r. pełnomocnik skarżących został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi poprzez podanie numerów PESEL skarżących oraz nadesłanie 19 odpisów skargi wraz z załącznikami celem doręczenia uczestnikom postępowania w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie skutecznie doręczono pełnomocnikowi skarżących w dniu 2 listopada 2022 r. W tym samym dniu doręczono odpis zarządzenia z dnia 19 października 2022 r. o wezwaniu do uiszczenia solidarnie uzupełniającego wpisu sądowego od skargi M. O. oraz A. O. w kwocie 300 zł w terminie 7 dni od daty doręczenia pod rygorem odrzucenia skargi. Jednocześnie w związku z uiszczeniem przez pełnomocnika skarżących wpisu sądowego od skargi w wysokości 1400 zł, podczas gdy wpis od skargi w przedmiotowej sprawie wynosi 500 zł, a skarga została wniesiona imieniem siedmiu mocodawców w piśmie wyjaśniono, że powyższa kwota została podzielona i na poczet każdego wymaganego wpisu od skargi zaliczono kwotę 200 zł.

Z akt sprawy nie wynika, aby w wyznaczonym terminie, który upływał z dniem 9 listopada 2022 r., pełnomocnik skarżących oznaczył numery PESEL A. O. oraz M. O. lub nadesłał brakujące odpisy skargi.

Skarżący M. O. w dniu 9 listopada 2022 r. uiścił uzupełniający wpis od skargi w kwocie 300 zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 46 § 2 pkt 1 lit. b p.p.s.a. pierwsze pismo w sprawie powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo będącej osobą fizyczną, jeżeli jest obowiązana do jego posiadania albo posiada go. Z kolei zgodnie z art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom.

Sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi (art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.).

Pełnomocnik skarżących pomimo wezwań nie uzupełnił w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi A. O. oraz M. O., a zatem zachodzą przesłanki jej odrzucenia.

Z uwagi na powyższe Sąd na mocy art. art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu sądowego od skargi Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 12 grudnia 2022 r., dokument z 12 grudnia 2022 r., dokument z 12 grudnia 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.