Uzasadnienie
Pismem z dnia 16 września 2022 r. pełnomocnik skarżących wniósł skargę na wymienioną w sentencji postanowienia decyzję Wojewody Śląskiego. Pełnomocnik skarżących uiścił wpis sądowy od skargi w wysokości 1400 zł, nie wyjaśniając, czyjej skargi dotyczy wpis.
Pismem z dnia 26 października 2022 r. pełnomocnik skarżących został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi poprzez podanie numerów PESEL skarżących oraz nadesłanie 19 odpisów skargi wraz z załącznikami celem doręczenia uczestnikom postępowania w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie skutecznie doręczono pełnomocnikowi skarżących w dniu 2 listopada 2022 r. W tym samym dniu doręczono odpis zarządzenia z dnia 19 października 2022 r. o wezwaniu do uiszczenia solidarnie uzupełniającego wpisu sądowego od skargi M. O. oraz A. O. w kwocie 300 zł w terminie 7 dni od daty doręczenia pod rygorem odrzucenia skargi. Jednocześnie w związku z uiszczeniem przez pełnomocnika skarżących wpisu sądowego od skargi w wysokości 1400 zł, podczas gdy wpis od skargi w przedmiotowej sprawie wynosi 500 zł, a skarga została wniesiona imieniem siedmiu mocodawców w piśmie wyjaśniono, że powyższa kwota została podzielona i na poczet każdego wymaganego wpisu od skargi zaliczono kwotę 200 zł.
Z akt sprawy nie wynika, aby w wyznaczonym terminie, który upływał z dniem 9 listopada 2022 r., pełnomocnik skarżących oznaczył numery PESEL A. O. oraz M. O. lub nadesłał brakujące odpisy skargi.
Skarżący M. O. w dniu 9 listopada 2022 r. uiścił uzupełniający wpis od skargi w kwocie 300 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 46 § 2 pkt 1 lit. b p.p.s.a. pierwsze pismo w sprawie powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo będącej osobą fizyczną, jeżeli jest obowiązana do jego posiadania albo posiada go. Z kolei zgodnie z art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom.
Sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi (art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.).
Pełnomocnik skarżących pomimo wezwań nie uzupełnił w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi A. O. oraz M. O., a zatem zachodzą przesłanki jej odrzucenia.
Z uwagi na powyższe Sąd na mocy art. art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu sądowego od skargi Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.