Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 27 listopada 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odrzucił skargę kasacyjną J. L. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 października 2017 r., odrzucające skargę jako niedopuszczalną. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że skarga kasacyjna nie została sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika. Wymóg ten wynika z art. 175 P.p.s.a. Skarżącego pouczono, że zażalenie, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej powinno być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego.
Pismem z dnia 23 grudnia 2017 r. skarżący wniósł pismo zatytułowane "zażalenie, odwołanie, wniosek, skarga", w którym zakwestionował m.in. ww. postanowienie Sądu.
Wobec niezłożenia do dnia dzisiejszego zażalenia z zachowaniem formy do tego przewidzianej przepisami prawa, powołane pismo ze względu na intencję jego autora, jak również w związku z jego wniesieniem w terminie zakreślonym do złożenia zażalenia na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej, należało uznać za "osobiste" zażalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 194 § 4 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) – dalej P.p.s.a., zażalenie, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej powinno być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego. Przepis art. 175 § 2 i 3 stosuje się odpowiednio. Przepis art. 175 § 2 P.p.s.a stanowi, że wymóg sporządzenia skargi kasacyjnej (odpowiednio zażalenia) przez radcę prawnego lub adwokata nie znajduje zastosowania jedynie wtedy, gdy skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka. Ponadto, do sporządzenia tego środka zaskarżenia jest uprawniony również doradca podatkowy lub rzecznik patentowy (art. 175 § 3 P.p.s.a.).
W zawisłej sprawie odpis postanowienia odrzucającego skargę kasacyjną wraz z pouczeniem o prawie, terminie i sposobie wniesienia zażalenia został doręczony skarżącemu w dniu 18 grudnia 2017 r. Zatem termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 27 grudnia 2017 r. W ustawowym terminie zostało wniesione zażalenie, które jednak nie zostało sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika lub osobę do tego upoważnioną, zgodnie z art. 175 § 2 i § 3 P.p.s.a
Stwierdzić zatem należy, że sporządzenie zażalenia na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej przez osobę, która nie posiada kwalifikacji wymienionych w art. 175 P.p.s.a. sprawia, że zażalenie to obarczone jest nieusuwalnym brakiem formalnym.
Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny na podstawie art. 194 § 4 w zw. z art. 198 i art. 178 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.