Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicachz 10 stycznia 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 886/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Skład
Sędzia WSA Piotr Broda przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 10 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi I. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wymeldowania na skutek zażalenia skarżącej na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 października 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 886/16

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 3 października 2016 r. sygn. akt II SA/Gl 886/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odrzucił skargę I. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wymeldowania.

Odpis tego postanowienia wraz z pouczeniem o trybie i terminie do wniesienia zażalenia został skutecznie doręczony skarżącej w dniu 31 października 2016 r.

W dniu 15 listopada 2016 r. (data nadania na poczcie) na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach przekazane zostało przez Naczelny Sąd Administracyjny zażalenie I. K. wniesione na powołane na wstępie postanowienie z dnia 3 października 2016 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zważył:

Zażalenie jest spóźnione i podlega odrzuceniu. Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.), dalej zwanej Ppsa, zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Natomiast tryb wnoszenia zażaleń na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego wynika z regulacji art. 177 § 1 w zw. z art. 197 § 2 Ppsa, zgodnie z którym zażalenie wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie. Ten pośredni tryb wnoszenia zażalenia wynika również z treści art. 195 § 1 Ppsa wskazującego, że akta sprawy wraz z zażaleniem wojewódzki sąd administracyjny przedstawia Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu po doręczeniu zażalenia pozostałym stronom.

Zatem wpływ zażalenia bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego skutkuje koniecznością przekazania go właściwemu wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu, a za datę wniesienia zażalenia uważa się dzień nadania tego zażalenia przez sąd drugiej instancji do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że wobec doręczenia zaskarżonego postanowienia skarżącej w dniu 31 października 2016 r. termin do wniesienia zażalenia na to postanowienie upłynął z dniem 7 listopada 2016 r. Tymczasem zażalenie przekazano Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach przez Naczelny Sąd Administracyjny poprzez jego nadanie w urzędzie pocztowym w dniu 15 listopada 2016 r., zostało zatem wniesione po terminie. Dodatkowo należy zauważyć, że zażalenie przesłane bezpośrednio do sądu drugiej instancji poprzez jego nadanie w Urzędzie Pocztowym w C. w dniu 6 listopada 2016 r., wpłynęło do Naczelnego Sądu Administracyjnego dopiero w dniu 10 listopada 2016 r., zatem już po upływie ustawowego terminu do jego wniesienia.

Mając powyższe na względzie, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia, działając na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 Ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 października 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.