Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp.z 22 sierpnia 2023 r., sygn. akt II SA/Go 675/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim
Skład
Sędzia WSA Jarosław Piątek przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej D. G.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 maja 2023 r., sygn. akt II SA/Go 675/22
Sprawa
w sprawie ze skargi M. G. i D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 maja 2023 r., sygn. akt II SA/Go 675/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. oddalił skargę M.G. i D.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2022 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Odpis wyroku wraz ze sporządzonym na wniosek strony uzasadnieniem oraz pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia skargi kasacyjnej został doręczony D.G. w trybie awizo ze skutkiem na dzień 11 lipca 2023 r. W dniu 11 sierpnia 2023 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) D.G., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku, zaskarżając go w całości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje

Skargę kasacyjną należało odrzucić.

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm., dalej jako p.p.s.a.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. W myśl art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuca skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, a także skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie skargę kasacyjną wniesiono z uchybieniem terminu przewidzianego w art. 177 § 1 p.p.s.a. Przesyłkę zawierającą odpis wyroku z dnia 10 maja 2023 r. wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o sposobie wniesienia skargi kasacyjnej wysłano na adres skarżącego D.G. wskazany we wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku (vide: karta 172 akt). Mimo dwukrotnego awizowania skarżący D.G. nie odebrał ww. korespondencji. Stosownie do treści art. 73 § 1 p.p.s.a., w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w art. 65 – 72 p.p.s.a., pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia określonego w § 2. Zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe.

W przypadku niepodjęcia pisma w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy (art. 73 § 3 p.p.s.a.). Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1 (art. 73 § 4 p.p.s.a.). Ustawodawca wprowadził zatem tzw. fikcję doręczenia polegającą na uznaniu, że pismo uważa się za doręczone po upływie 14 dni od dnia złożenia pisma w placówce pocztowej, po uprzednim dokonaniu dwukrotnego zawiadomienia (pozostawienia tzw. awizo), o jakim mowa w art. 73 § 2 p.p.s.a.

Mając na uwadze powyższe przyjąć należało, że przesyłka skierowana do D.G. została skutecznie doręczona, po dwukrotnym awizowaniu, dnia 11 lipca 2023 r. Termin do złożenia ewentualnej skargi kasacyjnej upływał zatem w dniu 10 sierpnia 2023 r. Tymczasem skarżący D.G. wniósł skargę kasacyjną w dniu 11 sierpnia 2023 r. nadając ją w urzędzie pocztowym, a więc po terminie.

Wobec powyższego, na podstawie art. 178 w zw. z art. 177 § 1 p.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 maja 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.