Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 grudnia 2021 r., sygn. akt II SA/Go 849/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. oddalił skargę H. spółki z o. o. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.
Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony stronie skarżącej w dniu 3 lutego 2022 r.
W dniu 16 marca 2022 r. do Sądu wpłynęła skarga kasacyjna od powyższego wyroku, złożona przez profesjonalnego pełnomocnika strony skarżącej wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej złożenia.
Postanowieniem z dnia 25 maja 2022 r. Sąd odrzucił wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Złożone przez pełnomocnika strony skarżącej zażalenie zostało odrzucone postanowieniem WSA z dnia 9 sierpnia 2022 r. z uwagi na nieuiszczenie wpisu sądowego od zażalenia. Powyższe postanowienie stało się prawomocne z dniem 8 września 2022 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skargę kasacyjną należało odrzucić.
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm., określanej dalej jako p.p.s.a.) wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi kasacyjnej jest terminem ustawowym, procesowym i prekluzyjnym. Po jego upływie, dokonanie czynności jest nieskuteczne, a więc nie może ona wywołać zamierzonego skutku prawnego (wyrok NSA z dnia 21 października 2021 r., II GSK 1150/21).
W przedmiotowej sprawie przesyłkę zawierającą odpis wyroku z dnia 21 grudnia 2021 r. wraz z uzasadnieniem wysłano na adres strony skarżącej podany w skardze. Po dwukrotnym awizowaniu przez pocztę przesyłka została zwrócona do Sądu jako niepodjęta w terminie i na podstawie art. 73 p.p.s.a. uznana za skutecznie doręczoną w dniu 3 lutego 2022 r. Zatem określony przez p.p.s.a. 30-dniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku upłynął z dniem 7 marca 2022 r. Pełnomocnik strony skarżącej wniósł skargę kasacyjną dopiero w dniu 14 marca 2022 r. (data stempla pocztowego). Złożony jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej został odrzucony postanowieniem z 25 maja 2022 r., natomiast zażalenie na to postanowienie – odrzucone prawomocnym postanowieniem Sądu z 9 sierpnia 2022 r.
Mając na uwadze powyższe okoliczności należy stwierdzić, że skarga kasacyjna od wyroku z 21 grudnia 2021 r. została wniesiona z naruszeniem ustawowego terminu do jej wniesienia.
W konsekwencji, na podstawie art. 178 p.p.s.a. orzeczono jak w punkcie 1 postanowienia.
O zwrocie kosztów (punkt 2 postanowienia) orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., zgodnie z którym sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy.