Uzasadnienie
W rozpoznawanej sprawie A. W. wniosła do tut. Sądu skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 23 września 2019 r., znak: [...], w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.
Zarządzeniem z dnia 13 października 2020 r. skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Z uwagi na wniesienie w formie elektronicznej pisma z dnia 5 stycznia 2020 r. (k. 9), tut. Sąd komunikował się ze skarżącą za pośrednictwem platformy ePUAP.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie skarżąca wniosła o zwolnienie jej od kosztów sądowych. Postanowieniem z dnia 10 marca 2021 r., sygn. II SPP/Ke 178/20, tut. Sąd utrzymał w mocy zarządzenie Starszego referendarza sądowego z dnia 11 stycznia 2021 o pozostawieniu ww. wniosku skarżącej bez rozpoznania. W związku z uprawomocnieniem się tego postanowienia, zarządzeniem z dnia 11 marca 2021 r. skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe wezwanie zostało wysłane do skarżącej w dniu 17 marca 2021 r. Urzędowe Poświadczenie Doręczenia (UPD) wygenerowało informację o braku daty odbioru wezwania (k. 86). Na dzień wydania niniejszego postanowienia wpis od skargi nie został uiszczony.
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), dalej "Ppsa", sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Z kolei § 3 art. 220 Ppsa stanowi między innymi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Zgodnie z art. 74a § 6 Ppsa, w przypadku nieodebrania pisma w formie dokumentu elektronicznego sąd, po upływie siedmiu dni, licząc od dnia wysłania zawiadomienia, przesyła powtórne zawiadomienie o możliwości odebrania tego pisma. W przypadku nieodebrania pisma, doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni, licząc od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia (§ 8).
Jak wynika z UPD, pierwsze zawiadomienie o możliwości odebrania przedmiotowego wezwania nastąpiło w dniu 17 marca 2021 r. Powtórne zawiadomienie nastąpiło w dniu 25 marca 2021 r. Doręczenie skarżącej wezwania do uiszczenia wpisu od skargi należy więc uznać za dokonane 1 kwietnia 2021 r. Ostatni dzień siedmiodniowego terminu do uiszczenia wpisu od skargi wypadał w dniu 8 kwietnia 2021 r. W wyznaczonym siedmiodniowym terminie od doręczenia wezwania z dnia 11 marca 2021 r., skarżąca nie uiściła wymaganej kwoty wpisu.
Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jak w postanowieniu na podstawie art. 220 § 3 Ppsa.