Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach odrzucił skargę C. J. na decyzję na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...], z powodu nie uzupełnienia jej braków formalnych w wyznaczonym terminie.
W dniu 15 maja 2008 r. (data nadania przesyłki) skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi wskazując, że uchybiła terminowi, gdyż nie zrozumiała treści wezwania do uzupełnienia braków formalnych i myślała, że wystarczy doręczenie odpisów skargi, zaś samą skargę uprzednio wysłaną należy popisać już w siedzibie Sądu. Z tego względu czekała na stosowne wezwanie z Sądu. Ponadto podniosła, że żyje w ciągłym stresie i nerwicy spowodowanymi niedawną śmiercią bliskich jej osób. Stwierdziła, że dopiero gdy w dniu 10 maja 2008 r. skorzystała z porady prawnika zrozumiała treść wcześniejszego wezwania do uzupełnienia braków formalnych i złożyła w dniu 15 maja 2008 r. dodatkowy egzemplarz podpisanej skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Wniosek o przywrócenie terminu nie zasługuje na uwzględnienie.
Stosownie do treści art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
Nie można zgodzić się ze skarżącą, że przyczyna uchybienia terminu ustała w dniu 10 maja 2008 r. kiedy skorzystała z porady prawnika i zrozumiała treść wezwania. Z akt sądowych wynika bowiem, że skarżąca C. J. odebrała w dniu 24 kwietnia 2008 r. przesyłkę zawierającą odpis postanowienia z dnia 15 kwietnia 2008 r. o odrzuceniu skargi. W treści uzasadnienia tego postanowienia Sąd wskazał, że skarżąca nie podpisała w wyznaczonym terminie wniesionej do Sądu skargi, co uniemożliwia nadanie sprawie biegu. Zatem najpóźniej w dacie doręczenia w/w postanowienia skarżąca dowiedziała się, że przyczyną odrzucenia skargi jest brak formalny polegający na niepodpisaniu skargi. W takiej sytuacji 7 dniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do uzupełnienia tego braku upłynął w dniu 2 maja 2008 r., gdyż 1 maja 2008 r. był dniem ustawowo wolnym od pracy. Tymczasem przedmiotowy wniosek został złożony dnia 15 maja 2008 r., a więc z 13- dniowym opóźnieniem.
Z tych względów, na podstawie art. 88 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w myśl, którego spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywróceniu terminu sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym, orzeczono jak w sentencji postanowienia.