Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcachz 11 września 2009 r., sygn. akt II SA/Ke 451/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach
Skład
Sędzia WSA Beata Ziomek przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 11 września 2009r. na posiedzeniu niejawnym wniosku F.G. o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu
Sprawa
w sprawie ze skargi F. G. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich o niekorzystnych warunkach gospodarowania na rok 2008 p o s t a n a w i a: przywrócić termin do uiszczenia wpisu sądowego.

Uzasadnienie

F.G. w dniu 12 sierpnia 2009r. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich o niekorzystnych warunkach gospodarowania na rok 2008.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 12.08.2009r., (doręczonego skarżącemu w dniu 18.08.2009r.), F. G. został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.

W dniu 21.08.2009r. (data stempla pocztowego), skarżący złożył wniosek o zwolnienie z obowiązku uiszczenia wpisu oraz ustanowienie pełnomocnika z urzędu, podnosząc, że jest osobą niezamożną, schorowaną i w podeszłym wieku (90 lat). Powyższy wniosek został skierowany do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, na mylny adres, w związku z tym poczta zwróciła pismo do nadawcy. Ostatecznie opisany wyżej wniosek wpłynął do Sądu w dniu 26 sierpnia 2009r. (data stempla pocztowego) wraz z prośbą o przywrócenie terminu do jego złożenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – zwanej dalej jako p.p.s.a), Sąd na wniosek strony przywróci termin do dokonania czynności w postępowaniu sądowym, jeżeli strona nie dokonała tej czynności w ustawowym terminie bez swojej winy. W świetle postanowień zawartych w art. 87 powołanej ustawy uchybiony termin należy przywrócić, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki: 1) strona wystąpi z wnioskiem o przywrócenie terminu;

  1. 2) wniosek ten zostanie wniesiony w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu (§ 1 art. 87 p.p.s.a.);
  2. 3) jednocześnie z wniesieniem wniosku zostanie dopełniona czynność, dla której określony był termin;
  3. 4) we wniosku zostaną uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.

Termin do uiszczenia wpisu od skargi upływał w dniu 25.08.2009r. i skarżący w tym terminie czynności nie dokonał.

W zaistniałej sytuacji, wskazane przez skarżącego przyczyny uchybienia terminu do uiszczenia wpisu sądowego, a mianowicie podeszły wiek skarżącego i udokumentowany zaświadczeniem lekarskim zły stan jego zdrowia pozwalają na przyjęcie, że skarżący w aspekcie przesłanek wymienionych w art. 87 p.p.s.a. uprawdopodobnił okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu do złożenia wpisu sądowego. Za równoznaczną z warunkiem jednoczesnego dopełnienia czynności, dla której wyznaczony był termin (§ 4 art. 87 p.p.s.a.), należy uznać sytuację, w której skarżący wezwany do uiszczenia wpisu składa wniosek o zwolnienie od tego obowiązku wraz z wnioskiem o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W tych okolicznościach faktycznych i prawnych zachodzą podstawy do przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, w związku z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach na zasadzie art. 86 § 1 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 grudnia 2009 r., dokument z 26 października 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.