Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem 19 stycznia 2023 r. r. sygn. akt II SA/Kr 1052/22 odrzucił zażalenie skarżącej od postanowienia tego sądu z 27 października 2022 r. o odrzuceniu skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi B. J. na postępowanie Ministra Rozwoju i Technologii z 22 czerwca 2022 r., znak: DLI-III.7620.2.KM.2022 w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji towarzyszącej.
Skarżąca wniosła na powyższe postanowienie WSA w Krakowie zażalenie z dnia 3 lutego 2023 r. (data wpływu do tut. Sądu 8 lutego 2023 r.), które obarczone było następującymi brakami: brak numeru PESEL, brak odpisu zażalenia. Do uzupełnienia powyższych braków wezwano Skarżącą dnia 10 lutego 2023 r. pod rygorem odrzucenia zażalenia w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, a wezwanie to skarżąca odebrała 25 lutego 2023 r. (k. 56 i 58 sądowych akt sprawy). Zatem termin do uzupełnienia braków upływał 4 marca 2023 r. Ponieważ ostatni dzień przypadał na sobotę, termin upłynął 6 marca 2023 r. (poniedziałek). W odpowiedzi na wezwanie Sądu w zakreślonym terminie skarżąca wskazała, że w dniu 8 lutego 2023 r. nie zostało złożone żadne zażalenie. Ponadto wniosła Skarżąca wniosła o "natychmiastowe powiadomienie o sprawie Prezesa Rady Ministrów i Prokuratora Generalnego).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu z powodu nieusunięcia wszystkich jego braków formalnych, o które skarżąca została prawidłowo wezwana.
Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 259; dalej jako: "p.p.s.a.") zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. Jak wynika z treści art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy, a zgodnie z art. 46 § 2 pkt 1b p.p.s.a. pismo strony powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną.
W myśl art. 178 p.p.s.a. w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Skarżąca nie usunęła wskazanych braków zażalenia, nie ustosunkowała się do wezwania o nr PESEL, jak również nie przesłała odpisu zażalenia podpisanego przez Skarżącą. W sytuacji, gdy zaistnieją przeszkody formalne rozpoznania sprawy, Sądu odrzuca skargę, czy jak w przedmiotowej sprawie, zażalenie. Odnosząc się do stanowiska Skarżącej, że w dniu 8 lutego 2023 r. nie składała żadnego zażalenia wskazać należy, że w wezwaniu do usunięcia braków z dnia 10 lutego 2023 r. wskazano datę wpływu do Sądu zażalenia z 3 lutego 2023 r. Poza sporem pozostaje, że Skarżąca takie zażalenie (z dnia 3 lutego 2023 r.) złożyła oraz, że w odpowiedzi na wezwanie z dnia 10 lutego 2023 r., za pismem z dnia 3 marca 2023 r. (data wpływu do tut. Sądu 9 marca 2023 r.) nie usunęła braków w terminie. W takiej sytuacji nie jest możliwe dalsze procedowanie i merytoryczne rozpoznanie skargi.
W tym stanie rzeczy, działając na podstawie art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. Sąd postanowił jak w sentencji.