Uzasadnienie
W wyroku z dnia 8 czerwca 2021 r. Sąd uwzględnił skargę i w pkt I uchylił zaskarżoną decyzję, a w pkt II oddalił wniosek skarżącej o zasądzenie kosztów postępowania.
Wyrok został wydany na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym, a odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącej w dniu 20 lipca 2021 r. (k. 174).
W dniu 19 sierpnia 2021 r. (data nadania przesyłki poleconej – koperta k. 178) skarżącą wniosła pismo zatytułowane "Skarga od punktu II wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 czerwca 2021 r.. sygn.. akt II SA/Kr 1158/18". Z treści tego pisma wynika, że skarżąca kwestionuje rozstrzygnięcie o oddaleniu jej wniosku o zasądzenie kosztów postępowania.
Zgodnie z art. 194 § 1 pkt 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) - dalej określanej jako p.p.s.a. – zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia, których przedmiotem jest zwrot kosztów postępowania, jeżeli strona nie wnosi skargi kasacyjnej.
Zatem opisane wyżej pismo skarżącej należy zakwalifikować jako zażalenie.
Zgodnie z § 2 art. 194 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Wobec doręczenia skarżącej wyroku (i tym samym również zawartego w jego pkt II postanowienia) w dniu 20 lipca 2021 r., termin do wniesienia zażalenia upływał 27 lipca 2021 r., a tym samym wniesione 19 sierpnia 2021 r. zażalenie należy uznać za spóźnione.
Zgodnie z art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2 p.p.s.a. W myśl zaś art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu
Na podstawie art. 197 § 2 w zw. z art. 178 p.p.s.a. Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.