Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 stycznia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę I. K. i P. K. (dalej: skarżący) na opisaną w sentencji niniejszego postanowienia decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Pismem z 3 kwietnia 2023 r. skarżący, reprezentowani przez profesjonalnego pełnomocnika, wywiedli od powyższego wyroku skargę kasacyjną.
Na podstawie zarządzenia z 12 kwietnia 2023 r. skarżący zostali wezwani do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 250 zł w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie zostało doręczone (karta 129 akt sądowych) 17 kwietnia 2023 r. Wezwanie pozostało bez odpowiedzi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie miał na uwadze, co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej: P.p.s.a.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Skarga kasacyjna jest zaś pismem wszczynającym postępowanie w myśl art. 230 § 2 P.p.s.a.
Stosownie do treści art. 220 § 1 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2, 3 i 3a tego artykułu, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Z kolei skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.
Skarżący przy wniesieniu skargi kasacyjnej nie spełnili wyżej wskazanego warunku uiszczenia wpisu sądowego. W związku z powyższym, zostali wezwani do jego uzupełnienia w trybie art. 220 § 1 P.p.s.a. Skierowane do skarżących wezwanie zawierało pouczenie, że nieuzupełnienie braków fiskalnych w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania spowoduje skutek w postaci odrzucenia skargi kasacyjnej. Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, datą doręczenia wezwania był 17 kwietnia 2023 r., zatem ostatnim dniem na uzupełnienie braku był 24 kwietnia 2023 r. Mimo upływu wyznaczonego terminu, skarżący nie uiścili wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
W związku z powyższym, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., Sąd zobligowany był do odrzucenia skargi kasacyjnej.