Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowiez 26 kwietnia 2024 r., sygn. akt II SA/Kr 572/23

Metryka

Sąd
Kraków, dnia 26 kwietnia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Skład
Sędzia WSA Joanna Człowiekowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym zażaleń J. J. z dnia 24 listopada 2023 r. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 listopada 2023 r. oraz z dnia 12 kwietnia 2024 r. na zarządzenie Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z dnia 20 marca 2024 r.
Sprawa
w sprawie ze skargi J. J. na pismo Starosty Oświęcimskiego z dnia 24 marca 2023 r. nr SGG. 683.8.1.2019. ADR w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość postanawia

Sentencja

  1. 1. odrzucić zażalenie J. J. z dnia 24 listopada 2023 r.
  2. 2. odrzucić zażalenie J. J. z dnia 12 kwietnia 2024 r.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia 15 stycznia 2024 r. (k.

  1. 56) Zastępca Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wezwał J. J. do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia z dnia 24 listopada 2023 r. na postanowienie z dnia 8 listopada 2023 r. w kwocie 100 zł
  2. - w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Pismem z dnia 2 lutego 2024 r. (k.

  1. 60) J. J. wniósł zażalenie na powyższe zarządzenie.

Postanowieniem z dnia 5 marca 2024 r. sygn. akt l OZ 98/24 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenia J. J. na ww. zarządzenia.

Zarządzeniem z dnia 20 marca 2024 r. (k.

  1. 73) Przewodnicząca Wydziału II wezwała J. J. do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 15 stycznia 2024 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia z dnia 24 listopada 2023 r.

W dniu 12 kwietnia 2024 r. skarżący wniósł zażalenie (k.

  1. 77) na ww. zarządzenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.-powoływana jako P.p.s.a.), Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 P.p.s.a.).

W niniejszej sprawie wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 15 stycznia 2024 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia z dnia 24 listopada 2023 r. zostało doręczone skarżącemu w dniu 6 kwietnia 2024 r. (k.75). Zatem siedmiodniowy termin do zadośćuczynienia powyższemu wezwaniu upłynął z dniem 15 kwietnia 2024 r. Skarżący nie uiścił wpisu w tym terminie.

Wskazać należy, że prawomocność postanowienia w przedmiocie kosztów sądowych oznacza obowiązek strony uiszczenia wymaganego wpisu (por. II SA/Kr 589/23). W rozpoznawanej sprawie skarżący został prawidłowo wezwany i pouczony o skutkach nieuiszczenia wpisu sądowego, jednakże do chwili obecnej wpis nie został uiszczony.

Mając na uwadze powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. orzekł jak w pkt 1 sentencji postanowienia.

Z kolei zgodnie z treścią art. 194 § 1 P.p.s.a. zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia enumeratywnie wymienione w art. 194 § 1 pkt 1-10. Ponadto zgodnie z art. 198 P.p.s.a. przepisy tego działu (działu IV - Środki odwoławcze) stosuje się odpowiednio do zażaleń na zarządzenia przewodniczącego, jeżeli ustawa przewiduje wniesienie zażalenia.

Z powyższego przepisu wynika, że zażalenie na zarządzenie przewodniczącego jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy stanowi o tym konkretny przepis prawa. Tytułem przykładu można wskazać przepisy art. 227 § 1 P.p.s.a. (zarządzenie w przedmiocie kosztów sądowych, jeżeli strona nie składa środka odwoławczego co do istoty sprawy) czy art. 49 § 2 (w przedmiocie pozostawienie pisma bez rozpoznania).

Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie przewiduje możliwości wniesienia zażalenia na zarządzenie w przedmiocie wykonania prawomocnego zarządzenia w kwestii uiszczenia kosztów sądowych, a tego rodzaju zarządzenie w niniejszym przypadku stało się przedmiotem zaskarżenia zażaleniem z dnia 12 kwietnia 2024 r.

Wobec powyższego na podstawie art. 198 w zw. z art. 197 § 2 w zw. z art. 178 P.p.s.a. orzeczono jak w pkt 2 postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 września 2023 r., dokument z 27 czerwca 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.