Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowiez 22 lutego 2022 r., sygn. akt II SA/Kr 916/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Skład
Sędzia WSA Joanna Człowiekowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Wspólnoty ul. [...] w K. na postanowienie Wojewody Małopolskiego z dnia 10 grudnia 2020 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej postanawia 1/ odrzucić skargę; 2/ zwrócić Wspólnocie [...] przy ul. [...] w K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem uiszczonego wpisu od skargi

Uzasadnienie

Wojewoda Małopolski postanowieniem z dnia 10 grudnia 2020 r. znak: [...] utrzymał w mocy postanowienie Prezydenta Miasta [...] z dnia 17 czerwca 2020 r. znak: [...] o odmowie wydania zaświadczenia o przekształceniu z dniem 1 stycznia 2019 r. prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej, oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...] obr. [...] jedn. ewid. [...], objętej księgą wieczystą nr [...].

Jak wynika z akt administracyjnych przesyłka zawierająca zaskarżone postanowienie Wojewody Małopolskiego z dnia 10 grudnia 2020 r., po dwukrotnym awizowaniu, została zwrócona do organu i włączona do akt sprawy ze skutkiem doręczenia, stosownie do art. 44 § 4 K.p.a. (k. 15 akt Wojewody Małopolskiego). Doręczenie nastąpiło w dniu 29 grudnia 2020 r. Zatem termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 28 stycznia 2021 r. Tymczasem skarga została wniesiona w dniu 14 lipca 2021 r. (data stempla pocztowego).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem z dnia 18 października 2021 r. sygn. akt II SA/Kr 916/21 oddalił wniosek Wspólnoty [...] przy ul. [...] w K. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. Powyższe postanowienie stało się przedmiotem zażalenia Wspólnoty [...] przy ul. [...] w K. do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA postanowieniem z dnia 18 stycznia 2022 r. sygn. akt I OZ 588/21 oddalił zażalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje

Skarga podlega odrzuceniu.

Sąd z urzędu bada spełnienie wymogów formalnych związanych z wniesieniem skargi w celu stwierdzenia jej dopuszczalności. Podstawową przesłanką dopuszczalności skargi jest jej wniesienie w terminie. Zgodnie z art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej: P.p.s.a.), skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Z kolei w myśl art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

Z akt administracyjnych sprawy wynika, iż przesyłka zawierająca zaskarżone postanowienie Wojewody Małopolskiego z dnia 10 grudnia 2020 r., po dwukrotnym awizowaniu, została zwrócona do organu i włączona do akt sprawy ze skutkiem doręczenia, stosownie do art. 44 § 4 K.p.a. (k. 15 akt Wojewody Małopolskiego). Doręczenie nastąpiło w dniu 29 grudnia 2020 r. Zatem termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 28 stycznia 2021 r. Tymczasem skarga została wniesiona w dniu 14 lipca 2021 r. (data stempla pocztowego). Skarga wniesiona chociażby jeden dzień po terminie nie może podlegać rozpoznaniu. Zgodnie bowiem z art. 85 P.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.

Wskazać również należy, że wniosek strony skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi został oddalony postanowieniem WSA w Krakowie z dnia 18 października 2021 r. sygn. akt II SA/Kr 916/21, które zostało utrzymane w mocy postanowieniem NSA z dnia 18 stycznia 2022 r. sygn. akt I OZ 588/21.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie przywołanego art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., skargę należało odrzucić. O zwrocie uiszczonego wpisu sądowego Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a., zgodnie z którym sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozprawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 października 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.