Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 6 maja 2024 r., sygn. akt II SA/Ol 73/24 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie odrzucił skargę J.O. (dalej: "skarżąca") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 23 listopada 2023 r. w przedmiocie warunków zabudowy. Odpis tego postanowienia, wraz z pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia zażalenia, doręczono skarżącej w dniu 27 maja 2024 r., w trybie art. 73 p.p.s.a.
W dniu 13 czerwca 2024 r. skarżąca wniosła do tut. Sądu zażalenie na powyższe postanowienie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. Postanowieniem z dnia 1 sierpnia 2024 r., sygn. akt II SA/Ol 73/24 Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935) – dalej jako: "p.p.s.a.", do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Stosownie do art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Z kolei w myśl art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne.
Z akt sprawy wynika, że odpis postanowienia z dnia 6 maja 2024 r., sygn. akt
II SA/Ol 73/24 wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o prawie i trybie zaskarżenia postanowienia został doręczony skarżącej 27 maja 2024 r. Zatem 7-dniowy termin na złożenie zażalenia na ww. postanowienie upływał z końcem 3 czerwca 2024 r. Tymczasem zażalenie zostało wniesione dopiero 13 czerwca 2024 r., czyli po upływie 7-dniowego terminu, o którym mowa w art. 194 § 2 p.p.s.a.
Mając powyższe na względzie Sąd, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.