Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztyniez 19 czerwca 2019 r., sygn. akt II SA/Ol 872/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie
Skład
Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 19 czerwca 2019 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej K. M. w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych postanawia odrzucić skargę kasacyjną. WSA/post.1 - sentencja postanowienia
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 lutego 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 872/18

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 lutego 2019 r. (sygn. akt II SA/Ol 872/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę wniesioną przez K.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. z dnia "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych.

Pełnomocnik skarżącego, będący adwokatem, w przepisanym terminie złożył wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wydanego w niniejszej sprawie wyroku, a następnie w dniu 25 kwietnia 2019 r. (data nadania pocztowego) wniósł skargę kasacyjną od tegoż wyroku.

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 29 kwietnia 2019 r. pełnomocnik skarżącego został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi kasacyjnej w kwocie 1500 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie to zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 13 maja 2019 r. Zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął z dniem 20 maja 2019 r. Pomimo upływu terminu wpis sądowy nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zważył, co następuje

Stosownie do art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm., dalej jako: p.p.s.a.), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania sądu nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. W myśl bowiem art. 230 § 1 i 2 p.p.s.a. od skargi kasacyjnej, jako pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym, pobiera się wpis sądowy. Stosownie zaś do art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W przypadku skargi kasacyjnej przewodniczący wzywa wnoszącego, aby pod rygorem jej odrzucenia, uiścił wpis w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

W rozpoznawanej sprawie strona skarżąca, na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.), zobowiązana była do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 1500 zł. Mimo prawidłowo doręczonego wezwania do uiszczenia wpisu, skarżący reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, nie uiścił wpisu sądowego w wyznaczonym terminie, który upłynął bezskutecznie z dniem 20 maja 2019 r.

Wobec powyższego, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 lutego 2019 r., dokument z 11 stycznia 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.