Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opoluz 14 marca 2023 r., sygn. akt II SA/Op 217/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu
Skład
Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 14 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej D. G.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. akt II SA/Op 217/22
Sprawa
w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 1 czerwca 2020 r., nr IN.I.7721.11.3.2022.AS w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia 1) odrzucić skargę kasacyjną, 2) zwrócić stronie skarżącej kasacyjnie kwotę 250 (słownie: dwieście pięćdziesiąt złotych) uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez D. G., reprezentowaną przez radcę prawnego K. B., jest decyzja Wojewody Opolskiego z dnia 1 czerwca 2022 r., nr IN.I.7721.11.3.2022.AS, w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę D. G. Pełnomocnik skarżącej wniósł o doręczenie wyroku wraz z pisemnym uzasadnieniem.

Skierowana do pełnomocnika skarżącej przesyłka zawierająca odpis wyroku wraz z uzasadnieniem została mu doręczona w dniu 24 stycznia 2023 r., drogą elektroniczną poprzez platformę e-PUAP (patrz: Urzędowe Poświadczenie Doręczenia k. 226 akt sądowych).

Pełnomocnik skarżącej w dniu 24 lutego 2023 r. (data nadania przesyłki drogą elektroniczną przez platformę e-PUAP – patrz Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia k.238 akt sądowych) złożył skargę kasacyjną, zawartą w piśmie z dnia 23 lutego 2023 r.

Pismem procesowym z dnia 28 lutego 2023 r. pełnomocnik skarżącej złożył oświadczenie o cofnięciu wniesionej skargi kasacyjnej. Poprosił w nim również o zwrot uiszczonego wpisu od skargi kasacyjnej na jego konto bankowe.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skargę kasacyjną D. G. należało odrzucić.

Stosownie do art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 259 - dalej p.p.s.a.) od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgodnie zaś z treścią art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu tego orzeczenia z uzasadnieniem.

W niniejszej sprawie odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został skutecznie doręczony stronie skarżącej w dniu 24 stycznia 2023 r., zatem trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 23 lutego 2023 r. (czwartek).

Ponieważ skarga kasacyjna datowana na 23 lutego 2023 r. wniesiona została drogą elektroniczną do Sądu w dniu 24 lutego 2023 r., należało ją odrzucić, jako wniesioną po terminie, na podstawie art. 178 p.p.s.a., wedle którego wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu.

Na marginesie należy wskazać, że wobec tego, że złożona w dniu 24 lutego 2023 r. skarga kasacyjna jest niedopuszczalna, oświadczenie pełnomocnika skarżącej o cofnięciu skargi kasacyjnej pozostaje bez znaczenia w niniejszej sprawie. Sąd nie ma bowiem podstaw do umorzenia postępowania kasacyjnego w sytuacji, gdy skarga kasacyjna jest niedopuszczalna.

Mając powyższe na względzie Sąd uznał, że skarga kasacyjna podlega odrzuceniu na podstawie art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 177 § 1 p.p.s.a. i orzekł jak w punkcie pierwszym sentencji.

O zwrocie kosztów postępowania w punkcie drugim sentencji postanowienia orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., zgodnie z którym sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 grudnia 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.