Uzasadnienie
Spółka A (dalej: "skarżący") wniosła skargę na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] roku, nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II z dnia 27 października 2017 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - wpisu od skargi w wysokości 500 zł.
Skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 8 maja 2018 roku starszy referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy.
Od powyższego postanowienia skarżący wniósł sprzeciw.
Postanowieniem z dnia 3 lipca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu utrzymał w mocy postanowienie starszego referendarza sądowego.
Zarządzeniem z dnia 3 lipca 2018 roku (w związku z prawomocnym zakończeniem postępowania w przedmiocie prawa pomocy) wezwano stronę skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II z dnia 27 października 2017 r. dotyczącego uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł. w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem jej odrzucenia.
Ze znajdującej się w aktach sprawy notatki służbowej wynika, że do 30 lipca 2018 r. skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi.
W odpowiedzi na zarządzenie o wezwaniu do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II z 27 października 2017 r. dotyczącego uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł skarżący złożył zażalenie w zakresie określenia wysokości kwoty do uiszczenia.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, dalej "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl art. 220 § 1 P.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 P.p.s.a., nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, iż zarządzenie o wezwaniu do wykonania zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone skarżącemu, to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu zarządzenia z dnia 3 lipca 2018 r., tj. w dniu 14 lipca 2018 r. Termin ten upłynął zaś z dniem 20 lipca 2018 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 P.p.s.a.
Skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 30 lipca 2018 roku nie odnotowano wpływu wpisu, należało uznać, iż strona skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wyznaczonym terminie. Złożenie zażalenia na zarządzenie Przewodniczącego określające wysokość należnego wpisu, nawet dokonane w terminie określonym w ponownym wezwaniu, nie mogło uchylić skutków jego prawomocności i tym samym nie miało wpływu na bieg terminu określonego w art. 220 P.p.s.a. Złożone zażalenie nie miało zatem wpływu na skutki niezastosowania się strony do treści prawomocnego zarządzenia z wezwaniem do uiszczenia wpisu. W konsekwencji należało stwierdzić, że skarga nie została opłacona i podlega odrzuceniu.
Wobec powyższego na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. Sąd postanowił o odrzuceniu skargi
/-/ E. Brychcy