Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 23 października 2014 r., sygn. akt II SA/Po 1083/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 23 października 2014 r. na posiedzeniu niejawnym skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia... 2014 r. nr... w przedmiocie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka; postanawia odrzucić skargę /-/ D. Rzyminiak-Owczarczak

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej jako "p.p.s.a.") skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są jej przedmiotem, w określonym w art. 53 § 1 powyższej ustawy trzydziestodniowym terminie liczonym od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie

Zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia... 2014 r. stronie skarżącej doręczono w dniu 27 czerwca 2014 r. w trybie doręczenia zastępczego (art. 43 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego), co dokumentuje załączone do akt administracyjnych sprawy zwrotne poświadczenie odbioru przesyłki listowej przez ojca skarżącej J. K.. Tego też dnia rozpoczął swój bieg trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego przez stronę skarżącą, określony w art. 53 §1 p.p.s.a. Termin ten upływał zatem z dniem 28 lipca 2014 r. Skierowaną bezpośrednio do Sądu skargą (data wpływu 4 września 2014 r.), zaskarżono decyzję Kolegium z dnia... 2014 r. W dniu 5 września 2014 r. Sąd skargę przesłał do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. Wskazać w tym miejscu należy, iż w orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto pogląd wypracowany na gruncie procedury cywilnej, odnoszący się do analogicznej jak opisana wyżej sytuacji, w której apelację od orzeczenia wydanego przez sąd I instancji, wniesioną bezpośrednio do sądu odwoławczego, pomimo iż zgodnie z art. 369 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, sąd niewłaściwy do przyjęcia apelacji powinien ją przekazać sądowi właściwemu, natomiast dla zachowania przewidzianego przepisami terminu decydująca jest data nadania w urzędzie pocztowym apelacji przez sąd niewłaściwy do sądu właściwego, a nie data wpływu apelacji do sądu niewłaściwego.

Odpowiednie zastosowanie przedstawionego poglądu pozwala przyjąć, iż skargę wniesioną bezpośrednio do sądu administracyjnego, sąd ten powinien przekazać organowi, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, a dla oceny zachowania terminu do wniesienia skargi decydująca jest data jej nadania w urzędzie pocztowym przez sąd.

W świetle powyższego w rozpatrywanej sprawie za datę skutecznego wniesienia skargi do Sądu należało uznać dzień 5 września 2014 r., kiedy to Sąd skargę przekazał Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu. Oznacza to, że przedmiotowa skarga wniesiona została po upływie wskazanego wyżej terminu do wniesienia skargi i jako taka podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a.

/-/ D. Rzyminiak-Owczarczak

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 listopada 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.