Uzasadnienie
Skarżąca J. G-C złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora nadzoru z dnia [...] sierpnia 2014 r. w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia.
Skarżąca została wezwana do uiszczenia w terminie 7 dni wpisu od skargi w kwocie 100 zł pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało wystosowane do skarżącej pismem z dnia 17 października 2014 r. Przesyłka sądowa kierowana na adres wskazany przez skarżącą w treści skargi była dwukrotnie awizowana przez Pocztę, jednakże skarżąca przesyłki nie odebrała.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje.
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012, poz. 270 ze zm.), zwanej dalej: "p.p.s.a.", sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Jednakże – w myśl art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu.
Mając na względzie powołane przepisy Sąd wezwał skarżącego do uiszczenia należnego wpisu od skargi pod rygorem odrzucenia. W niniejszej sprawie skuteczne doręczenie przesyłki sądowej miało miejsce w dniu 4 listopada 2014 r. Zgodnie bowiem z art. 67 §1 p.p.s.a jeżeli stroną jest osoba fizyczna doręczenia dokonuje się jej osobiście, a sąd dokonuje doręczeń przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z 23.11.2012 r. prawo pocztowe (Dz.U. poz.1529).Formę doręczenia zastępczego przez złożenie przesyłki sądowej w placówce pocztowej reguluje przepis art. 73 p.p.s.a
Zgodnie z § 1 cyt. art.. W razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w art. 65-72, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia określonego w § 2. § 2. Zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe.
§ 3. W przypadku niepodjęcia pisma w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy.
§ 4. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1.
Przesyłka została prawidłowo doręczona w dniu 4 listopada 2014 r. Siedmiodniowy termin do uregulowania wpisu minął w dniu 12 listopada 2014 r ponieważ dzień 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym. Do tej daty wpis jednak nie został uregulowany.
Biorąc powyższe pod rozwagę, na podstawie art. 220 §3 p.p.s.a sąd odrzucił skargę, jak orzeczono w postanowieniu.
/-/ E. Brychcy