Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2014 r., nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w P. utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] 2014 r., nr [...] odmawiającą wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków
Powyższa decyzja organu II instancji została doręczona A. M. do rąk własnych w dniu 10 grudnia 2014 r.
W dniu 13 stycznia 2015 r. (data stempla pocztowego) A. M. oraz Z. M. wnieśli skargę od powyższej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje.
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. – dalej: p.p.s.a.) skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi, w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Natomiast stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuci skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia chyba, że został przywrócony termin do jej wniesienia.
Jak wynika z akt sprawy zaskarżona decyzja Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w P. została skutecznie doręczona A. M. dniu 10 grudnia 2014 r. i zawierała prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie jej zaskarżenia. Ostatnim dniem do wniesienia skargi do sądu administracyjnego przez A. M. był zatem dzień 9 stycznia 2015 r. (piątek). Tymczasem skarżąca złożyła skargę, wraz z Z. M., za pośrednictwem poczty w dniu 13 stycznia 2015 r. (wtorek), a więc z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności.
Ponieważ A. M. nie wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia skargi zatem jej skarga podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a.
Na marginesie Sąd pragnie zauważyć, iż skarga Z. M. została wniesiona w terminie i podlegać będzie rozpoznaniu.
/-/ Tomasz Świstak