Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 maja 2015 r. Sąd oddalił skargę A. G. wniesioną w niniejszej sprawie.
Na wniosek złożony przez skarżącego Sąd sporządził uzasadnienie wyroku i w dniu 28 maja 2015 r. wysłano go skarżącemu. Skarżący nie odebrał przesyłki (przesyłka awizowana k. 37 akt sądowych) i w związku z powyższym przesyłkę pozostawiono w aktach ze skutkiem doręczenia na dzień 16 czerwca 2015 r. Jednocześnie z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata z urzędu.
Postanowieniem z dnia 1 czerwca 2015 r. referendarz sądowy tutejszego Sądu ustanowił dla skarżącego adwokata z urzędu.
W dniu 2 września 2015 r. Sąd zawiadomił adw. M. B., że została wyznaczona pełnomocnikiem z urzędu dla skarżącego w niniejszej sprawie, jednocześnie informując, że w dniu 7 maja 2015 r. zapadł w sprawie wyrok oddalający skargę, odpis wyroku z uzasadnieniem został wysłany skarżącemu w dniu 28 maja 2015 r. oraz że przesyłka, nieodebrana przez skarżącego, została pozostawiona w aktach ze skutkiem doręczenia.
W dniu 2 października 2015 r. pełnomocnik skarżącego wniósł skargę kasacyjną od wyroku z dnia 7 maja 2015 r.
Zważyć należy, iż zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. – dalej: p.p.s.a.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W niniejszej sprawie przesyłkę z odpisem wyroku z uzasadnieniem pozostawiono w aktach ze skutkiem doręczenia na dzień 16 czerwca 2015 r. Zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął skarżącemu w dniu 16 lipca 2015 r. Tymczasem pełnomocnik skarżącego wniósł skargę kasacyjną w dniu 2 października 2015 r. i choć został wyznaczony pełnomocnikiem skarżącego z urzędu po upływie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, to wraz ze skargą kasacyjną nie złożył wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia. Należy zauważyć, że nowelizacja przepisów art. 177 p.p.s.a., dokonana ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi(Dz.U. z 2015 r., poz. 658) nie ma zastosowania do postępowań sądowych wszczętych przed 15 sierpnia 2015 r., a wiec do postępowania w niniejszej sprawie.
Dlatego Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.
B. Drzazga