Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] listopada 2014 r. strona skarżąca wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. w przedmiocie warunków zabudowy.
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału II tutejszego Sądu z dnia 22 grudnia 2014 r. strona skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500,- zł, w kasie Sądu bądź na rachunek bankowy Sądu, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.
Odpis powyższego zarządzenia został skutecznie doręczony stronie skarżącej w dniu 19 stycznia 2015 r. (k. 10 akt sąd.).
Na skutek złożonego przez stronę skarżącą wniosku o przyznanie prawa pomocy Sąd odmówił skarżącemu zwolnienia od kosztów sądowych. Orzeczenie to stało się prawomocne.
Wobec powyższego, strona skarżąca, wezwaniem z dnia 15 września 2015 r., została zobowiązana do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 22 grudnia 2014 r. dot. uiszczenia wpisu sądowego. Wezwanie to zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 23 września 2015 r. (k. 58 akt sąd.). Jednakże, w zakreślonym terminie należny wpis nie został opłacony (k. 60 akt sąd.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje
Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest uiszczenie wpisu sądowego. Zgodnie bowiem z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Natomiast stosownie do art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie odpis zarządzenia zawierającego wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi został skutecznie doręczony stronie skarżącej w dniu 23 września 2015 r., a zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia należnej opłaty upływał z dniem 30 września 2015 r. W zakreślonym terminie skarga nie została opłacona, co znalazło potwierdzenie w informacji Oddziału Finansowo-Budżetowego Sądu o braku wymaganej wpłaty.
W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 16 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.
/-/ Wiesława Batorowicz