Uzasadnienie
Skarżąca Spółdzielnia Mieszkaniowa w K. w zawiadomieniu o rozprawie wyznaczonej na 16 stycznia 2008 r. pouczona została, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę złożony po upływie 7 dni od ogłoszenia wyroku jest czynnością bezskuteczną (k.40 i 46 akt sądowych). Skoro zatem w dniu 16 stycznia 2008 r. zapadł w niniejszej sprawie wyrok oddalający skargę, to termin do złożenia przez stronę wniosku o sporządzenie wyroku zakończył się z upływem dnia 23 stycznia 2008 r. Dlatego w sprostowanym uzasadnieniu postanowienia z dnia 31 stycznia 2008 r. zawarto konkluzję, że "skarżąca złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku w dniu 24 stycznia 2008 r., czyli o jeden dzień po upływie terminu".
Sąd postanowieniem z dnia 31 stycznia 2008 r. odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku, gdyż – jak wskazano w uzasadnieniu tego postanowienia – skarżąca wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 16 stycznia 2008 r. nadała listem poleconym w dniu 24 stycznia 2008 r. (k. 60 akt sądowych)
Porównanie wszystkich przytoczonych wyżej dat świadczy o tym, że wskazanie w uzasadnieniu postanowienia o odmowie sporządzenia uzasadnienia daty "29 maja 2007 r." jako ostatniego dnia terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku było oczywista omyłką pisarską, podlegającą sprostowaniu z urzędu. Przecież w dniu 29 maja 2007 r. skarga Spółdzielni na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] jeszcze nawet nie wpłynęła do Sądu.
Dlatego na podstawie art. 156 § 1 i 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) orzeczono jak w sentencji.
/-/ B. Kamieńska
MP