Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia [...] grudnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę R. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2019 roku nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu prawa jazdy.
Wnioskiem z dnia [...] lipca 2020 r. skarżący zwrócił się o dostarczenie mu odpisu uzasadnienia do wskazanego wyroku, albowiem sentencję wyroku otrzymał bez uzasadnienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje
Stosownie do treści art. 141 § 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm., zwanej dalej – Ppsa) w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
W niniejszej sprawie wyrok został ogłoszony w dniu [...] grudnia 2019 r., a zatem siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia upłynął z dniem [...] grudnia 2019 r. (26 grudnia 2019 r. był dniem wolnym od pracy).
Wniosek o sporządzenie uzasadnienia został wysłany przez stronę skarżącą za pośrednictwem Poczty Polskiej w dniu [...] lipca 2020 r. (data stempla pocztowego na kopercie - k. 39), a więc z uchybieniem terminu do jego wniesienia. Jednocześnie wskazać należy, że skarżący nie złożył wniosku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku.
Niezachowanie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku stanowi podstawę do odmowy jego sporządzenia (por. Tarno J.P., Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Komentarz, Warszawa 2004, s. 208). Zgodnie z treścią art. 141 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym.
Wobec powyższego, na podstawie art. 141 § 2 i § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji. /-/ E. Brychcy