Uzasadnienie
Zarządzeniem z 5 grudnia 2018 r. Starszy Referendarz Sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu pozostawił bez rozpoznania wniosek W. G. (dalej skarżący) o przyznanie prawa pomocy.
Odpis tego zarządzenia doręczono skarżącemu w dniu 27 grudnia 2018 r. (k.32).
Następnie pismem z dnia 4 stycznia 2019 r., nadanym w placówce pocztowej w dniu 9 stycznia 2018 r. skarżący złożył wniosek o przyznanie mu pomocy w osobie adwokata z urzędu. Wskazał, że jego wniosek jest zasadny i zasługuje na uwzględnienie.
Zarządzeniem z dnia 29 stycznia 2019 r. zobowiązano skarżącego do podania czy ww. pismo z 4 stycznia 2019 r. jest sprzeciwem od zarządzenia Referendarza z dnia 5 grudnia 2018 r. i czy dotyczy sprawy o sygn. II SA/PO 380/18, czy też ma inny charakter lub dotyczy innej sprawy, w terminie 7 dni pod rygorem uznania tego pisma za sprzeciw (k. 19). Wezwanie zostało doręczone skarżącemu 15 lutego 2019 r. (k.20). W zakreślonym 7-dniowym terminie skarżący nie ustosunkował się do wezwania Sądu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje
Sprzeciw podlegał odrzuceniu, ponieważ został złożony z uchybieniem ustawowego terminu.
Po pierwsze wskazać należy, że Sąd wobec nieustosunkowania się skarżącego do wezwania z dnia 29 stycznia 2019 r. w zakreślonym terminie tj. do dnia 22 lutego 2019 r. przyjął, że pismo z dnia 4 stycznia 2019 r. jest sprzeciwem od zarządzenia Referendarza z 5 grudnia 2018 r. doręczonego skarżącemu 27 grudnia 2018 r.
Zgodnie z art. 259 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, dalej p.p.s.a.) sprzeciw od zarządzenia referendarza sądowego w przedmiocie pozostawienia wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania należy wnieść do sądu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia. Przepis art. 259 § 2 p.p.s.a. stanowi natomiast, że sprzeciw wniesiony po terminie sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
Zarządzenie Starszego Referendarza Sądowego zostało doręczone skarżącemu 27 grudnia 2018 r. (czwartek). Termin na wniesienie sprzeciwu upływał więc 3 stycznia 2019 r. (czwartek). Skarżący nadał przesyłkę ze sprzeciwem dopiero 9 stycznia 2019 r., czyniąc to upływie 7-dniowego terminu. Dodać trzeba, ze skarżący został prawidłowo pouczony o sposobie i terminie wniesienia środka zaskarżenia od zarządzenia z dnia 5 grudnia 2018 r.
W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.
/-/ I. Paluszyńska