Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 1 października 2009 r., sygn. akt II SA/Po 416/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Elwira Brychcy przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 1 października 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu
Sprawa
w sprawie ze skargi Z. K., E.K., M. K. i J. K. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] kwietnia 2009 r. Nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości postanawia odrzucić wniosek o przywrócenie terminu. /-/ E.Brychcy

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2009r. odrzucił skargę Z.K., E. K., M. K. i J. K. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] kwietnia 2009r. Postanowienie zostało prawidłowo doręczone pełnomocnikowi skarżących w dniu 10 sierpnia 2009r. (k. 51 akt).

W dniu 18 sierpnia 2009r. za pośrednictwem poczty pełnomocnik skarżących złożył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia skargi. Argumentował, że pomyłka w złożeniu skargi nastąpiła w związku z dolegliwościami skarżącego M. K. związanymi z jego kondycją fizyczną. Nadto do pisma załączono prośbę M. K. o przywrócenie terminu i jego oświadczenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.

Zgodnie z dyspozycją art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jeżeli jednak strona nie dokonała w terminie czynności bez swojej winy sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu (art. 86 §1 ustawy). Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu, przy czym uprawdopodobnić należy okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 §1 i §2 ustawy).

Wobec powyższego w pierwszej kolejności Sąd bada, czy wniosek o przywrócenie terminu jest dopuszczalny i czy został złożony w terminie, o którym mowa w treści przepisu art. 87 §1 cytowanej ustawy. Termin 7 dni do złożenia wniosku o przywrócenie terminu w niniejszej sprawie liczyć należy od dnia doręczenia stronie postanowienia o odrzuceniu skargi, zatem od dnia 10 sierpnia 2009r. Termin ten upłynął, więc w dniu 17 sierpnia 2009r. (poniedziałek). Tymczasem wniosek o przywrócenie terminu został złożony w dniu 18 sierpnia 2009r., więc po jego upływie. Zgodnie z dyspozycją art. 88 ustawy spóźniony wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 88 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Sąd orzekł, jak w postanowieniu.

/-/ E.Brychcy

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 sierpnia 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.