Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 22.10.2009 r. Sąd odrzucił skargę R. K. na wyżej opisane postanowienie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. Odpis postanowienia ze stosownym pouczeniem doręczono skarżącemu skutecznie w dniu 28.10.2009 r.
Z akt sprawy wynika, iż termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał skarżącemu z dniem 27.11.2009 r. Skarżący w terminie tym złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy, w tym ustanowienie adwokata. Postanowieniem z dnia 18.11.2009 r. ustanowiono dla skarżącego adwokata z urzędu i zwrócono się do Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu o wyznaczenie dla niego adwokata. Adwokat taki wyznaczony został w dniu 07.12.2009 r. w osobie M.M. W dniu 22.12.2009 r. skarżący udzielił mu pełnomocnictwa, a w dniu 11.01.2010 r. (data nadania na poczcie) złożono wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej wraz ze skargą kasacyjną.
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153 poz. 1270 z 2002 r.) przywrócenie terminu do dokonania czynności w postępowaniu sądowym jest możliwe, jeżeli strona uchybiła terminowi do dokonania czynności bez własnej winy.
Z przytoczonych powyżej okoliczności wynika, iż uchybienie przez skarżącego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej nastąpiło bez jego winy, spełnione zostały więc przesłanki z cytowanego wyżej przepisu. Wniosek o przywrócenie terminu złożony został w terminie z art. 87 § 1 wskazanej ustawy, przy czym określając datę ustania przyczyny uchybienia terminu uwzględnić należy konieczność zapoznania się przez pełnomocnika ze sprawą wobec treści art. 87 § 4 ustawy.
W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji postanowienia na mocy art. 86 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
/-/ E.Podrazik