Uzasadnienie
Zarządzeniem z dnia 30 grudnia 2008 r. Przewodniczący Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wezwał F. B., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "G. M" w P, do uiszczenia wpisu w kwocie 100 zł od zażalenia na postanowienie tutejszego Sądu z dnia 20 listopada 2008 r., w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Odpis zarządzenia został wysłany na adres podany w zażaleniu z dnia 17 grudnia 2008 r. Pomimo dwukrotnego awizowania dniach 8 stycznia i 16 stycznia 2009 r. skarżący nie podjął przesyłki pocztowej, w związku z czym z dniem 24 stycznia 2009 r. nastąpił zwrot pisma. Należny wpis do dnia 5 lutego nie został uiszczony.
W dniu 9 lutego 2009 r. do tutejszego Sądu wpłynęło pismo skarżącego z dnia 6 lutego 2009 r. wskazujące nowy adres do doręczeń.
Zgodnie z treścią art. 73 zd. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej p.p.s.a., doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu do odbioru pisma, który upłynął w niniejszej sprawie wobec skarżącego w dniu 23 stycznia 2009 r. (tzw. fikcja prawna). W niniejszej sprawie skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu prawidłowo, na konsekwentnie podawany w pismach adres: P ul. G, pod który też doręczono skarżącemu odpis zaskarżonego postanowienia z dnia 20 listopada 2008 r. Nowy adres do doręczeń - ul. K 2 O W - został podany Sądowi w dniu 9 lutego 2009 r., zatem już po upływie terminu do odbioru przesyłki pocztowej zawierającej przedmiotowy odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, w skutkach równoznacznym z doręczeniem, który upłynął w dniu 23 stycznia 2009 r. Zatem termin do uiszczenia wpisu bezskutecznie upłynął w dniu 30 stycznia 2009 r.
Stosownie do treści art. 220 § 1 p.p.s.a sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Natomiast w myśl przepisu art. 220 § 3 tej ustawy sąd odrzuca zażalenie, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis.
Mając powyższe na uwadze zażalenie z dnia 17 grudnia 2008 r. należało odrzucić na podstawie przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a., jak orzeczono w sentencji.
/-/ Maria Kwiecińska