Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 9 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Po 724/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia NSA Jolanta Szaniecka przewodniczący
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 lipca 2013 r.
Sprawa
sprawy ze skargi D. K. na uchwałę Rady Miejskiej w O. z dnia [...]2013 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego postanawia odrzucić skargę /-/ J. Szaniecka

Uzasadnienie

Pismem z dnia 17 czerwca 2013 r. D. K., reprezentowana przez pełnomocnika W. Z., złożyła skargę na uchwałę Rady Miejskiej w O. z dnia [...] 2013 r. nr [...] wydaną w sprawie wygaśnięcia mandatu skarżącej jako radnej Rady Miejskiej w O., z powodu utraty prawa wybieralności.

Z akt sprawy wynika, że uchwałę z dnia [...] 2013 r. doręczono skarżącej wraz z pismem z dnia [...] 2013 r. nr [...] (k. 8 akt administracyjnych). Przesyłkę, w której nadano uchwałę, D. K. odebrała 14 czerwca 2013 r., co potwierdza zwrotne potwierdzenie odbioru na k. 9 akt administracyjnych.

Skargę na uchwałę, wysłaną przez pełnomocnika, nadano na adres Rady Miejskiej w O. (Urzędu Miejskiego) dnia 21 czerwca 2013 r. (k. 18 akt sądowych), natomiast wpłynęła ona do Urzędu Miejskiego 24 czerwca 2013 r. Datę wpływu skargi do organu potwierdza prezentata na pierwszej stronie skargi oraz wydruk z systemu śledzenia przesyłek dla numeru przesyłki [...]. Z danych Poczty Polskiej wynika, iż przesyłka ze skargą została doręczona 24 czerwca 2013 r. o godzinie 16.00.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skarga podlega odrzuceniu ze względu na złożenie jej po terminie do jej wniesienia.

W pierwszej kolejności należy wskazać porządkowo, że zaskarżenie uchwały Rady Miejskiej w O. z dnia [...] 2013 r. nr [...] do sądu administracyjnego następuje w trybie określonym w ustawie z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. Nr 176, poz. 1190, ze zm.). Uwaga ta jest konieczna, albowiem na tle art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz.U. Nr 21, poz. 113) powstały pewne wątpliwości czy w odniesieniu do kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego, w trakcie której wszedł w życie Kodeks wyborczy, stosować należy przepisy dotychczasowe czy nowe. Kwestia ta została rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny, który opowiedział się jednoznacznie za stosowaniem w takich przypadkach dotychczasowej ustawy (zob. np. wyrok z dnia 14 marca 2013 r. sygn. akt II OSK 206/13, publ. orzeczenia.nsa.gov.pl). Sąd w tym składzie stanowisko to w pełni podziela.

Zgodnie z art. 191 ust. 1 ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw od uchwały rady o wygaśnięciu mandatu radnego z przyczyny, o której mowa w art. 190 ust. 1 pkt 1, pkt 1b, pkt 2a i pkt 3, zainteresowanemu służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia uchwały. Przepis ten ma zatem zastosowanie do zaskarżonej w niniejszej sprawie uchwały, która wydana na podstawie art. 190 ust. 1 pkt 3 ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Jednocześnie zgodnie z art. 205 ust. 1 powyższej ustawy "ilekroć w ustawie jest mowa o upływie terminu do wniesienia skargi, odwołania lub innego dokumentu do sądu, organu wyborczego lub urzędu gminy, należy przez to rozumieć dzień złożenia skargi, odwołania lub innego dokumentu w sądzie, organowi wyborczemu lub w urzędzie gminy".

Oznacza to, że w świetle powołanych wyżej art. 191 ust. 1 i art. 205 ust. 1 ustawy skargę na zaskarżoną w niniejszej sprawie uchwałę należało złożyć w terminie 7 dni od jej doręczenia w Urzędzie Miejskim w O. W tym przypadku przepis szczególny (art. 205 ust. 1 ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw) wyłącza bowiem możliwość zachowania terminu poprzez oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym (zob. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 lipca 2010 r. sygn. akt II OSK 1592/11 oraz postanowienie z dnia 27 lipca 2011 r. oraz postanowienie z dnia 21 lipca 2011 r. sygn. akt II OSK 1423/11, publ. orzeczenia.nsa.gov.pl).

Tymczasem z materiału sprawy wynika w sposób nie budzący wątpliwości, że przesyłka zawierająca zaskarżoną uchwałę została doręczona skarżącej 14 czerwca 2013 r., natomiast skarga na tą uchwałę złożona została do Urzędu Miejskim dopiero 24 czerwca 2013 r., a zatem po upływie terminu (upływ terminu nastąpił 21 czerwca 2013 r.).

Zważając na powyższe, Sąd - na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270), odrzucił skargę z uwagi na złożenie jej o upływie terminu do jej wniesienia.

/-/ J. Szaniecka

Pod tą sygnaturą także: dokument z 12 grudnia 2013 r., dokument z 12 września 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.