Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia [...] lutego 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. H. na opisaną wyżej decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono skarżącemu – na jego wniosek – skutecznie w dniu [...] maja 2020 r. (k. 93 akt sąd.).
Postanowieniem z dnia [...] maja 2020 r. referendarz sądowy ustanowił dla M. H. w ramach prawa pomocy radcę prawnego (akta II SPP/po [...]).
Pismem z dnia [...] lipca 2020 r. Okręgowa Izba Radców Prawnych w P. zawiadomiła Sąd o wyznaczeniu dla skarżącego M. H. pełnomocnika w osobie radcy prawnego P. Z., natomiast pismem z dnia [...] sierpnia 2020 r. OIRP w P. poinformowała, że radca prawny P. Z. odebrał zawiadomienie o wyznaczeniu go pełnomocnikiem z urzędu w dniu [...] lipca 2020 r. (k. 99 i 104 akt sąd.)
Pismem z dnia [...] sierpnia 2020 r. – nadanym w urzędzie pocztowym w tym samym dniu – została złożona w imieniu M. H. skarga kasacyjna (k. 106-109, 110 akt sąd.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje
Zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast w myśl art. 177 § 3 p.p.s.a. w razie ustanowienia w ramach prawa pomocy pełnomocnika z urzędu po wydaniu orzeczenia, na wniosek strony, która zgłosiła wniosek o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegnie od dnia zawiadomienia pełnomocnika o jego wyznaczeniu, jednak nie wcześniej niż od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Z treści art. 253 § 2 p.p.s.a. wynika, że zawiadomienia pełnomocnika ustanowionego w ramach prawa pomocy o jego wyznaczeniu dokonuje właściwa jednostka samorzadu zawodowego adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych lub rzeczników patentowych.
W przedmiotowej sprawie odpis odpis wyroku z dnia [...] lutego 2020 r. z uzasadnieniem sporządzonym na wniosek M. H. doręczono skarżącemu skutecznie w dniu [...] maja 2020 r. (karta 93 akt sądowych). Natomiast ustanowiony dla M. H. w ramach prawa pomocy pełnomocnik został zawiadomiony skutecznie o jego wyznaczeniu w dniu 27 lipca 2020 r. (k. 104 akt sądowych) – od tej daty rozpoczął się bieg terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał więc skarżącemu z dniem 26 sierpnia 2020 r., natomiast skarga kasacyjna została wniesiona dnia 27 sierpnia 2020 r. (data nadania na poczcie), czyli po upływie terminu do jego wniesienia.
W tym stanie rzeczy na mocy art. 178 p.p.s.a. skargę kasacyjną M. H. należało odrzucić.
(-) E. Podrazik