Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 22 września 2020 r., sygn. akt II SA/Po 785/19

Metryka

Sąd
II SA/Po 785/19 POSTANOWIENIE Dnia 22 września 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
sędzia WSA Edyta Podrazik przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 lipca 2019 r., znak [...] w przedmiocie zasiłku okresowego postanawia odrzucić skargę kasacyjną (-) E. Podrazik

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia [...] lutego 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. H. na opisaną wyżej decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono skarżącemu – na jego wniosek – skutecznie w dniu [...] maja 2020 r. (k. 93 akt sąd.).

Postanowieniem z dnia [...] maja 2020 r. referendarz sądowy ustanowił dla M. H. w ramach prawa pomocy radcę prawnego (akta II SPP/po [...]).

Pismem z dnia [...] lipca 2020 r. Okręgowa Izba Radców Prawnych w P. zawiadomiła Sąd o wyznaczeniu dla skarżącego M. H. pełnomocnika w osobie radcy prawnego P. Z., natomiast pismem z dnia [...] sierpnia 2020 r. OIRP w P. poinformowała, że radca prawny P. Z. odebrał zawiadomienie o wyznaczeniu go pełnomocnikiem z urzędu w dniu [...] lipca 2020 r. (k. 99 i 104 akt sąd.)

Pismem z dnia [...] sierpnia 2020 r. – nadanym w urzędzie pocztowym w tym samym dniu – została złożona w imieniu M. H. skarga kasacyjna (k. 106-109, 110 akt sąd.).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje

Zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast w myśl art. 177 § 3 p.p.s.a. w razie ustanowienia w ramach prawa pomocy pełnomocnika z urzędu po wydaniu orzeczenia, na wniosek strony, która zgłosiła wniosek o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegnie od dnia zawiadomienia pełnomocnika o jego wyznaczeniu, jednak nie wcześniej niż od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Z treści art. 253 § 2 p.p.s.a. wynika, że zawiadomienia pełnomocnika ustanowionego w ramach prawa pomocy o jego wyznaczeniu dokonuje właściwa jednostka samorzadu zawodowego adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych lub rzeczników patentowych.

W przedmiotowej sprawie odpis odpis wyroku z dnia [...] lutego 2020 r. z uzasadnieniem sporządzonym na wniosek M. H. doręczono skarżącemu skutecznie w dniu [...] maja 2020 r. (karta 93 akt sądowych). Natomiast ustanowiony dla M. H. w ramach prawa pomocy pełnomocnik został zawiadomiony skutecznie o jego wyznaczeniu w dniu 27 lipca 2020 r. (k. 104 akt sądowych) – od tej daty rozpoczął się bieg terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał więc skarżącemu z dniem 26 sierpnia 2020 r., natomiast skarga kasacyjna została wniesiona dnia 27 sierpnia 2020 r. (data nadania na poczcie), czyli po upływie terminu do jego wniesienia.

W tym stanie rzeczy na mocy art. 178 p.p.s.a. skargę kasacyjną M. H. należało odrzucić.

(-) E. Podrazik

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 lutego 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.