Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 1 kwietnia 2010 r., sygn. akt II SA/Po 801/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu Wydział II
Skład
Przewodniczący: sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak
Rozpoznanie
w dniu 01 kwietnia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o uchylenie postanowienia o stwierdzeniu prawomocności postanowienia z dnia 05 listopada 2009 r., którym odrzucono skargę S. F. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w P. z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie ochrony przeciwpożarowej; postanawia wniosek oddalić /-/ D. Rzyminiak-Owczarczak

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 05 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Po 801/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odrzucił skargę S. F. na wyżej opisaną decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w P. Postanowienie doręczono skarżącemu w dniu 12 listopada 2009 r. (k. 28 akt).

Postanowieniem z dnia 09 grudnia 2009 r. skarżącemu przyznano prawo pomocy w postaci zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia radcy prawnego. Pismem, które do akt sprawy wpłynęło w dniu 02 lutego 2010 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu poinformowała Sąd, iż pełnomocnikiem z urzędu wyznaczony został radca prawny J. K., o czym Sąd zawiadomił wskazanego radcę prawnego pismem doręczonym w dniu 10 lutego 2010 r. Jednocześnie Sąd wezwał wskazanego radcę prawnego do złożenia opłaconego pełnomocnictwa do reprezentowania skarżącego w sprawie oraz poinformował go o doręczeniu skarżącemu w dniu 12 października 2009 r. postanowienia z dnia 05 listopada 2009 r. Ponownej informacji w tym zakresie Sąd udzielił pełnomocnikowi pismem doręczonym w dniu 12 marca 2010 r. w związku ze złożonym do akt pełnomocnictwem oraz pismem opatrzonym datą 01 marca 2010 r.

Wnioskiem zgłoszonym w dniu (...) marca 2010 r. pełnomocnik skarżącego wniósł o uchylenie postanowienia z dnia 13 grudnia 2009 r. o stwierdzeniu prawomocności postanowienia z dnia 05 listopada 2009 r. W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik podniósł, iż prawo pomocy w zakresie przyznania pełnomocnika z urzędu zostało skarżącemu przyznane dopiero w dniu 09 grudnia 2009 r., stąd z uwagi na wcześniejsze doręczenie skarżącemu rozstrzygnięcia Sądu, które być może zamierza on zaskarżyć, w czasie rozpatrywania wniosku o przyznanie prawa pomocy nie powinien biec termin do wniesienia skargi kasacyjnej, a Sąd powinien doręczyć odpis tego postanowienia nowo ustanowionemu pełnomocnikowi. Takie działanie nie zamykałoby drogi do wniesienia skargi kasacyjnej w terminie liczonym od tego doręczenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje;

Zgodnie z art. 168 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153 poz. 1270 ze zm. – dalej ppsa) orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy. Niemożność zaskarżenia orzeczenia w drodze zwyczajnych środków odwoławczych jest następstwem między innymi upływu terminu do wniesienia środka zaskarżenia. W niniejszej sprawie mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją, bowiem postanowienie z dnia 5 listopada 2009 r. zostało skarżącemu doręczone w dniu 12 listopada 2009 r. i wbrew stanowisku wyrażonemu w przedmiotowym wniosku od dnia 13 listopada 2009 r. rozpoczął się bieg terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Okoliczność, że po doręczeniu postanowienia z dnia 5 listopada 2009 r. skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy nie powoduje zawieszenia biegu tego terminu. Powyższe nie zamyka skarżącemu drogi do zaskarżenia orzeczenia Sadu, bowiem pełnomocnik ustanowiony w ramach przyznanego prawa pomocy może bowiem wraz ze skargą kasacyjną złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia tego środka zaskarżenia.

W konsekwencji upływu terminu do zaskarżenia postanowienia z dnia 5 listopada 2009 r. postanowienie to uprawomocniło się, co Sąd stwierdził postanowieniem z dnia 08 stycznia 2010 r. (karta nr 64 akt sądowych).

W realiach niniejszej sprawy uznać należy, iż prawomocność postanowienia z dnia 5 listopada 2009 r. może być uchylona na skutek przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od tego orzeczenia (por. M. Sychowicz, Z problematyki prawomocności orzeczeń w procesie cywilnym, PS 1996, nr 11-12, s. 52). W rozpatrywanym przypadku z taką sytuacją nie mamy do czynienia, bowiem pełnomocnik skarżącego nie złożył do akt sprawy skargi kasacyjnej wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia tego środka zaskarżenia.

W tych okolicznościach na mocy art. 160 ppsa wniosek podlega oddaleniu.

/-/ D. Rzyminiak-Owczarczak

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 maja 2010 r., dokument z 1 kwietnia 2010 r., dokument z 9 grudnia 2009 r., dokument z 5 listopada 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.