Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 3 stycznia 2019 r., sygn. akt II SA/Po 807/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
sędzia WSA Izabela Paluszyńska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 stycznia 2019 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi I. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2018 roku, Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy postanawia odrzucić skargę. /-/ I. Paluszyńska

Uzasadnienie

  1. I. G. (dalej skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w P. skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy.

Pismem z dnia 12 września 2018 roku I. G. (w odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości [...] zł) wniósł wypełniony na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy dla osób fizycznych w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 11 października 2018 r. sygn. II SA/Po [...] Starszy Referendarz Sądowy odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy.

Pismem z dnia 23 października 2018r. skarżący wniósł sprzeciw na powyższe postanowienie i zarzucił naruszenie art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a. W jego ocenie wykazał on, że nie posiada dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania. Dodał, że rozstrzygnięcie jest nieprawidłowe i prowadzi do pozbawienia go drogi sądowej. Zgromadzone oszczędności które skarżący posiada są przeznaczone na remont domu. Dodał, że skarga została wniesiona w imieniu mieszkańców Kruczyna i w sytuacji jej uwzględnienia nie osiągnie dla siebie żadnej korzyści majątkowej.

Postanowieniem tut. Sądu z dnia 8 listopada 2018 r. utrzymano w mocy zaskarżone postanowienie Referendarza Sądowego.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 16 listopada 2018 r. wezwano skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 6 września 2018 r. tj. do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie [...]zł w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Powyższe zarządzenie skarżący odebrał 23 listopada 2018 r. (k.22- zwrotne potwierdzenie odbioru korespondencji). Termin na uiszczenie wpisu upływał więc w dniu 30 listopada 2018 r. (piątek).

Jak wynika z informacji z Oddziału Finansowo- Budżetowego tut. Sądu do dnia 12 grudnia 2018 r. wpłata nie wpłynęła (k. 24).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Skarga podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302), powoływanej dalej jako P.p.s.a od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami, o których mowa w tym przepisie, są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania (art. 230 § 2 p.p.s.a.). W myśl art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku nieuiszczenia opłaty sądowej przy wniesieniu pisma do sądu, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia opłaty w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania.

Natomiast skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.). Wpis w przedmiotowej sprawie, zgodnie z § 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 221, poz. 2193) wynosi [...] zł.

Skarżący wezwanie do uiszczenia wpisu odebrał 23 listopada 2018 r. (piątek). Zakreślony w wezwaniu termin do uiszczenia wpisu upływał więc 30 listopada 2018 r. Jak wynika z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo- Budżetowego tut. Sądu w zakreślonym terminie skarżący nie uiścił wpisu (k. 24).

W tym stanie rzeczy – wobec nieuiszczenia wpisu – na podstawie art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a. Sąd skargę wniesioną przez skarżącego odrzucił. Na podstawie art. 58 § 3 p.p.s.a. Sąd uczynił to na posiedzeniu niejawnym.

/-/ I. Paluszyńska

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 listopada 2018 r., dokument z 11 października 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.