Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 23 października 2017 r., sygn. akt II SA/Rz 1001/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Krystyna Józefczyk przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 23 października 2017 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Z.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego na prawo jazdy - postanawia - I. odrzucić skargę, II. zwrócić skarżącemu Z.J. kwotę 200, 00 zł (dwieście złotych) tytułem uiszczonego w sprawie wpisu sądowego.

Uzasadnienie

Zarządzeniami Przewodniczącego Wydziału II z dnia 19 i 20 września 2017 r. skarżący został wezwany do usunięcia odpowiednio braków formalnych i fiskalnych skargi na opisaną w sentencji postanowienia decyzję poprzez odpowiednio nadesłanie 1 odpisu skargi oraz uiszczenie wpisu sądowego w kwocie 200 złotych. Do zarządzeń dołączono pouczenia, iż procesową konsekwencją niezastosowania się do ich treści w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia wezwania, będzie odrzucenie skargi.

Odbiór przesyłki zawierającej wezwania pokwitował dorosły domownik – U.J. dniu 22 września 2017 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru - karta 15 akt sądowych). Oznacza to, że przesyłka została doręczona skutecznie skarżącym, przy zastosowaniu instytucji doręczenia zastępczego określonej w art. 72 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. 2017 r. poz. 1369 ze zmianami) zwanej dalej "P.p.s.a." Wpis sądowy został uiszczony w terminie – w dniu 25 września 2017 r., jednak termin do nadesłania odpisu skargi upłynął bezskutecznie z dniem 29 września 2017 r., bowiem braku formalnego skargi nie usunięto.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Warunkiem wszczęcia postępowania sądowoadministracyjnego jest skuteczne wniesienie skargi spełniającej określone w ustawie warunki formalne, bez których nadanie jej właściwego biegu nie jest możliwe.

Stosownie do art. 57 § 1 P.p.s.a. skarga, obok przewidzianych dla niej wymogów formalnych, powinna czynić zadość także "ogólnym" wymaganiom formalnym pisma w postępowaniu sądowym. Zgodnie zaś z art. 47 § 1 tej ustawy do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom postępowania.

Z brzmienia art. 49 § 1 P.p.s.a. wynika, że jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. W zakresie konsekwencji nieuzupełnienia braków formalnych skargi ustawa stanowi natomiast, że skutkiem braku działania skarżącego w tym zakresie jest odrzucenie skargi, co wynika wprost z art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a.

Skoro wezwanie do nadesłania odpisów skargi zostało skutecznie doręczone skarżącemu wraz z pouczeniem o następstwach jego niewykonania, a termin do dokonania tej czynności upłynął bezskutecznie, gdyż skarżący nie nadesłał żądanego odpisu skargi, stosownie do powyższego przepisu skarga podlega odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 58 § 3 P.p.s.a. orzekł jak w pkt I sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu sądowego w pkt II sentencji orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 grudnia 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.