Uzasadnienie
W dniu 6 listopada 2012 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego wpłynęła odrębna skarga J. S. (z dnia 23 września 2012 r.) na decyzję tegoż organu z dnia [...] sierpnia 2012 r., Nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w sprawie ustalenia dla A. Sp. z o.o. lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie bezobsługowej stacji telefonii komórkowej sieci [...] o numerze [...] na działce nr ewid. 44/4 w miejscowości S. obręb [...], Gmina [...].
Zgodnie z art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) - zwanej dalej w skrócie P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji, w tym od skargi, pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Takim pismem jest m.in. skarga.
W niniejszej sprawie wpis od skargi, jako że jej przedmiotem nie są należności pieniężne, ma charakter wpisu stałego, a jego wysokość wynosi 500 zł – zgodnie z § 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2003r. Nr 221, poz. 2193).
Do pisma, w niniejszym wypadku skargi, należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, który to wymóg formalny wynika z art. 47 § 1 P.p.s.a.
Z uwagi na braki formalne skargi zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 13 maja 2013 r. wezwano J. S. do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 500 zł oraz do nadesłania 15 egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych. W wezwaniu tym zawarto pouczenie, że odpisem pisma mogą być też uwierzytelnione fotokopie lub uwierzytelnione wydruki poczty elektronicznej oraz że nieusunięcie braków formalnych skargi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, skutkować będzie jej odrzuceniem.
Powyższe wezwania zostały doręczone skarżącej i odebrane przez nią w dniu 15 maja 2013 r. (k. 201 akt sądowych).
Zakreślony termin mijał zatem z dniem 22 maja 2013 r.
W zakreślonym terminie wpis sądowy został uiszczony na rachunek Sądu w dniu 17 maja 2013 r. (k. 202 akt sądowych sprawy). Natomiast żądane przez Sąd odpisy skargi nie zostały nadesłane.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Do wszczęcia postępowania przed sądem administracyjnym niezbędne jest skuteczne wniesienie skargi, przez co rozumieć należy spełnienie przez nią określonych w ustawie warunków formalnych, bez których nadanie jej właściwego biegu nie jest możliwe.
Stosownie do treści art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma wnoszonego do sądu administracyjnego, (w tym wypadku) skargi, należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, przy czym odpisami mogą być także uwierzytelnione fotokopie bądź uwierzytelnione wydruki poczty elektronicznej.
Natomiast przepis art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. zawiera wskazanie, że Sąd odrzuca skargę, jeżeli nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych.
Odnosząc powyższe do niniejszej sprawy Sąd zauważa, że J. S. pomimo prawidłowego wskazania o uzupełnienie jakich braków się ją wzywa oraz pouczeniu o konsekwencjach grożących w razie nie dokonania tej czynności, nie wykonała wezwania Sądu tj. nie nadesłała żądanych odpisów skargi.
W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie 58 § 1 pkt 3 i § 3 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia i skargę odrzucił.
O zwrocie wpisu Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.