Uzasadnienie
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie postanowieniem z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. akt II SA/Rz 1082/12 odrzucił skargę D. N. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] października 2012 r., nr [...] z uwagi na nieuiszczenie wpisu sądowego od skargi.
W dniu 3 stycznia 2013 r. skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego i jednocześnie zapłacił kwotę 200 zł, tytułem tej opłaty. Ponieważ pismo to było nieczytelne, dlatego Sąd zwrócił się do strony o przedstawienia czytelnej treści wniosku. Jednocześnie poinformował skarżącego o przepisach regulujących instytucję przywrócenia terminu. Nadto Sąd wezwał skarżącego o dokładne wskazanie dnia, w którym ustała przyczyna uchybienia terminu do uiszczenia wpisu w niniejszej sprawie - w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, pod rygorem odmowy przywrócenia terminu, bądź odrzucenia złożonego wniosku.
W odpowiedzi skarżący w dniu 14 stycznia 2013 r. (w określonym terminie) wniósł pismo, w którym zwrócił się ponownie o rozpatrzenie sprawy, sygn. akt
II SA/Rz 1082/12. Wskazał, że nie uiścił opłaty, gdyż prowadzi działalność gospodarczą, a jego kontrahent zapłacił mu za usługę po terminie, stąd uiścił wpis sądowy w dniu 3 stycznia 2012 r.
Sąd ponownie zwrócił się do skarżącego o wyjaśnienie, czy w/w pismo z dnia 14 stycznia 2013 r. jest wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu.
W odpowiedzi skarżący poinformował, że pismo z dnia 14 stycznia 2013 r. stanowi wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 - określanej dalej jako P.p.s.a.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny jego uchybienia. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu; równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 1, 2 i 4 P.p.s.a.).
Pozytywną przesłanką przywrócenia terminu do dokonania czynności jest brak winy strony w uchybieniu tego terminu. O braku winy można mówić wtedy, gdy strona nie mogła przeszkody przezwyciężyć nawet przy użyciu największego wysiłku. Ponadto wyjaśnienia wymaga, że to na stronie ciąży obowiązek wykazania należytej staranności i uprawdopodobnienie braku winy w uchybieniu danego terminu. Nie chodzi tu o przeprowadzenie szczegółowego postępowania dowodowego, jednakże strona ubiegająca się o przywrócenie terminu winna dołożyć staranności i wysiłku w wyjaśnieniu przyczyn swojego uchybienia (zob. postanowienie NSA z dnia 12 marca 2009 r., sygn. akt II GZ 47/2009).
Naprowadzić należy, że kryterium "uprawdopodobnienia braku winy" polega na dopełnieniu przez stronę obowiązku dołożenia staranności. Obiektywnym miernikiem należytej staranności jest taka staranność, jakiej można oczekiwać od każdego należycie dbającego o swoje interesy. Pojęcie braku winy postrzegane jest jako obejmujące istnienie przeszkody nie do pokonania, czyli siły wyższej (por. postanowienie NSA z dnia 14 marca 2012 r., sygn. akt II GZ 80/12).
Zauważyć wypada, że doręczenie wezwania do uiszczenia wpisu nastąpiło w dniu 26 listopada 2012 r., zatem termin do uiszczenia wpisu upłynął bezskutecznie z dniem 3 grudnia 2012 r. Natomiast z wniosku o przywrócenie terminu nie wynika, kiedy miała ustać przyczyna uchybienia terminu do uiszczenia wpisu i to mimo wezwania Sadu o wyjaśnienie tej okoliczności.
Skarżący nie uprawdopodobnił braku winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Wskazał jedynie, że w terminie do uiszczenia wpisu sądowego – jego kontrahent nie zapłacił mu za usługę, z tego powodu uiścił wpis sądowy dopiero w dniu 3 stycznia 2013 r. Mimo wezwania Sądu skarżący nie wskazał dnia od którego ustała przyczyna uchybienia terminu.
W ocenie Sądu powołane przez skarżącego fakty, nie mogą świadczyć o braku winy - jako koniecznej przesłanki przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Wręcz przeciwnie - wyjaśnienia skarżącego świadczą o jego winie i nie mogą stanowić o przywróceniu terminu. Nie może bowiem stanowić usprawiedliwienia fakt, że skarżący jako osoba prowadząca działalność gospodarczą nie był w stanie uiścić kwoty 200 zł tytułem wpisu sądowego. Wydaje się mało prawdopodobne, że skarżący jako przedsiębiorca nie był w stanie wygospodarować w/w kwoty potrzebnej do uiszczenia w terminie wpisu i musiał czekać na zapłatę przez kontrahenta za usługę. Ponieważ opłata w tej kwocie jest stosunkowo niewielka, zatem skarżący mógł uiścić wpis w określonym terminie z majątku osobistego i nie musiał czekać na pieniądze za wykonaną usługę. Chwilowy brak środków pieniężnych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowi przeszkody nie do pokonania.
Skarżący przy dołożeniu staranności i wysiłku mógł w określonym terminie opłacić wpis sądowy, choćby pożyczając odpowiednią kwotę. Przyjmując nawet wyjaśnienie skarżącego, że w terminie do uiszczenia wpisu nie miał środków na opłatę, podnieść należy, że mógł on składać wniosek o przyznanie prawa pomocy przez zwolnienie od wpisu.
Z przedstawionych względów na podstawie art. 86 § 1 P.p.s.a. należało orzec jak w sentencji postanowienia.
O zwrocie wpisu od skargi Sąd orzekł w oparciu o art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.