Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 2 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1135/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
SNSA Małgorzata Wolska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 2 sierpnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej A. Z. – reprezentowanej przez pełnomocnika adwokata J. W.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1135/15 oddalającego skargę wyżej wymienionej na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lipca 2015 r., Nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry - postanawia -

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę kasacyjną;
  2. 2. zwrócić skarżącej A. Z. uiszczony wpis sądowy od skargi kasacyjnej w wysokości 200 zł (słownie: dwieście złotych).

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1135/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lipca 2015 r., Nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Odpis wyroku wraz uzasadnieniem został doręczony skarżącej i odebrany w dniu 3 czerwca 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 115 akt sądowych).

W dniu 6 lipca 2016 r. (data nadania w placówce pocztowej operatora wyznaczonego) ustanowiony z wyboru pełnomocnik skarżącej – adwokat J. W. wniósł do tut. Sądu skargę kasacyjną od wskazanego na wstępie wyroku. Złożona skarga kasacyjna nie zawierała wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 173 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., zwana dalej "P.p.s.a."), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie zaś z art. 177 § 1 P.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Jak natomiast stanowi art. 178 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Dokonując oceny spełnienia przez stronę wnoszącą skargę kasacyjną wymogu zachowania ustawowego terminu do złożenia skargi kasacyjnej, Sąd stwierdził, że nie został on dochowany.

Z akt rozpoznawanej sprawy jednoznacznie wynika, że skuteczne doręczenie skarżącej odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem nastąpiło w dniu 3 czerwca 2016 r. Zatem trzydziestodniowy termin do złożenia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 3 lipca 2016 r. (niedziela). Ponieważ ostatni dzień terminu do wniesienia przez skarżącą skargi kasacyjnej wypadał w dzień ustawowo wolny od pracy tj. w niedzielę, dlatego też z uwagi na brzmienie art. 83 § 2 P.p.s.a., który nakazuje przesunięcie ostatniego dnia terminu przypadającego na dzień wolny od pracy na następny dzień, ostatnim dniem terminu na złożenie skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie był poniedziałek – 4 lipca 2016 r. Tymczasem skarga kasacyjna A.Z. – reprezentowanej przez pełnomocnika adwokata J. W. została złożona w dniu 6 lipca 2016 r., przy czym nie wniesiono wniosku o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej.

W tej sytuacji, uznać należało, że skarga kasacyjna A. Z. – zastępowanej przez pełnomocnika adwokata J. W. złożona została po terminie i podlegać musi odrzuceniu.

Mając na uwadze powyższe względy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 178 w zw. z art. 177 § 1 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

O zwrocie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.

Jednocześnie Sąd zaznacza, że skarga kasacyjna A. Z. – reprezentowanej przez pełnomocnika adwokata W. K., wraz z aktami sprawy zostanie przedstawiona Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 kwietnia 2016 r., dokument z 8 grudnia 2015 r., dokument z 9 listopada 2015 r., dokument z 25 września 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.