Uzasadnienie
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 z późn. zm.) – dalej: "Ppsa", skargę do sądu wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie zaś do art. 58 § 1 pkt 2 Ppsa, skarga wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia podlega odrzuceniu.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w nadesłanych aktach administracyjnych, zaskarżona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego została doręczona TO w dniu 12 sierpnia 2019 r. Ostatnim dniem przewidzianym na wniesienie skargi był zatem 11 września 2019 r. TO złożyła zaś skargę w siedzibie organu w dniu 12 września 2019, czyli dzień po upływie terminu. W związku z powyższym, Sąd działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 Ppsa, odrzucił jej skargę.
Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 i art. 46 § 2 pkt 1lit. b) Ppsa, skarga powinna zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, a jeżeli jest pierwszym pismem w sprawie – powinna zawierać także numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną, oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych skargi, przewodniczący wzywa stronę do uzupełnienia skargi w terminie 7 dni. Niedopełnienie w wyznaczonym terminie nałożonego na stronę obowiązku uzupełnienia braków skargi rodzi po stronie sądu obowiązek odrzucenia skargi na podstawie art. 58 ust. 1 pkt 3 Ppsa.
W niniejszej sprawie zarządzeniem z dnia 15 października 2019 r. wezwano BK i AK do uzupełnienia braków formalnych skarg, poprzez podanie numeru PESEL skarżących. Wezwanie zawierało pouczenie, że czynności powyższych należy dokonać w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skarg. Jak wynika ze zwrotnych potwierdzeń odbioru znajdujących się w aktach sprawy, wezwania doręczono skarżącym w dniu 30 października 2019 r., a zatem siedmiodniowy termin przewidziany na uzupełnienie braków formalnych skarg upłynął z dniem 6 listopada 2019 r. We wskazanym terminie jedynie AK nadesłał swój numer PESEL. Okoliczność ta obliguje Sąd do odrzucenia skargi BK na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 Ppsa.