Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 20 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 1220/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia NSA Stanisław Śliwa przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 20 maja 2019 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. C. i K. C. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie nakazu doprowadzenia lokalu mieszkalnego do stanu poprzedniego w związku ze skargą kasacyjną A. C. i K. C.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 1220/18 - postanawia – I. odrzucić skargę kasacyjną, II. zwrócić skarżącym A. C. i K. C. solidarnie kwotę 150 (słownie: sto pięćdziesiąt) złotych tytułem wpisu od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 lutego 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę A. C. i K. C. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie nakazu doprowadzenia lokalu mieszkalnego do stanu poprzedniego.

A. C. i K. C. złożyli skargę kasacyjną od powyższego wyroku.

Ze względu na to, że skarga ta była tylko częściowo opłacona, wezwano skarżących (zarządzenie Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu z dnia 15 kwietnia 2019 r.), za pośrednictwem działającego w ich imieniu pełnomocnika, do uiszczenia solidarnie wpisu uzupełniającego w kwocie 150 zł. Wskazano, że czynności tej należy dokonać w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu wskazanego zarządzenia, a skutkiem jej braku będzie odrzucenie złożonego środka zaskarżenia.

Odpis powyższego zarządzenia doręczony został pełnomocnikowi skarżących dnia 17 kwietnia 2019 r. (na co wskazuje zwrotne potwierdzenie jego odbioru).Dnia 24 kwietnia 2019 r. A. C. i K. C. uiścili tytułem wpisu od skargi kasacyjnej kwotę 50 zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", od pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Skarga kasacyjna – w związku z brzmieniem art. 230 § 2 P.p.s.a. - stanowi tego rodzaju pismo.

Z kolei w myśl art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W takiej sytuacji, przewodniczący wzywa wnoszącego skargę kasacyjną, aby pod rygorem jej odrzucenia uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.

A. C. i K. C., jak już wyżej wskazano, uiścili wraz ze złożoną przez nich skargą kasacyjną kwotę 100 zł tytułem wpisu od niej. Zgodnie jednak z brzmieniem § 3 oraz § 2 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.), wpis od skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie wynosi 250 zł.

Dlatego też wezwano skarżących do uzupełnienia wymaganej opłaty poprzez uiszczenie kwoty 150 zł. W odpowiedzi skarżący wpłacili jedynie kwotę 50 zł.

Mając więc na uwadze, że A. C. i K. C. we wskazanym terminie 7 dni nie uiścili pełnego wpisu od wniesionego środka zaskarżenia (termin w tym zakresie upłynął względem nich bezskutecznie z dniem 24 kwietnia 2019 r.), odrzucono złożoną przez nich skargę kasacyjną. Podstawę niniejszego orzeczenia stanowi art. 220 § 1, § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a.

Zwrot uiszczonej opłaty sądowej znajduje podstawę w art. 232 § 1 pkt 1, § 2 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 lutego 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.