Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 124/19 WSA w Rzeszowie oddalił skargę na opisaną w sentencji postanowienia decyzję.
Wyrok wraz z uzasadnieniem doręczono profesjonalnemu pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 13 maja 2019 r. W dniu 7 czerwca 2019 r. za pośrednictwem operatora wyznaczonego nadana została do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skarga kasacyjna Skarżącego sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika, zawierająca wniosek o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie skarżącego w całości od kosztów opłaty od skargi.
Niezaskarżalnym postanowieniem z dnia 2 sierpnia 2019 r. WSA w Rzeszowie utrzymał w mocy zarządzenie referendarza sądowego z dnia 26 czerwca 2019 r. o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku Skarżącego o przyznanie prawa pomocy.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II WSA w Rzeszowie z dnia 5 sierpnia 2019 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, w terminie 7 licząc od dnia doręczenia wezwania. Do zarządzenia dołączono pouczenie, iż konsekwencją jego niewykonania będzie odrzucenie skargi kasacyjnej. Zarządzenie skierowano na adres profesjonalnego pełnomocnika podany w skardze kasacyjnej. Adresat pokwitował odbiór przesyłki zawierającej wezwanie w dniu 7 sierpnia 2019 r. Ustawowy termin do uzupełnienia braków fiskalnych upłynął bezskutecznie w dniu 14 sierpnia 2019 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Po wniesieniu do sądu skargi kasacyjnej następuje jej badanie pod kątem wymagań formalnych jakie przewiduje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2018, poz. 1302 ze zm., dalej "P.p.s.a."). Zgodnie z art. 230 P.p.s.a od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały (§ 1). Pismami, o których mowa w § 1, są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania (§ 2). Stosownie do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez Sąd. W przedmiotowej sprawie pełnomocnik Skarżącego, mimo wezwania, nie uiścił wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
Wobec powyższego skargę kasacyjną należało odrzucić na podstawie z art. 220 § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a.