Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 1332/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę R. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2014 r., Nr [...] w przedmiocie zasiłku dla opiekuna.
Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 11 marca 2015 r.
Na powyższe rozstrzygnięcie R. B. złożyła sporządzoną i podpisaną osobiście skargę kasacyjną, nadając ją w placówce operatora pocztowego w dniu 10 kwietnia 2015 r. i kierując bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd ten przekazał ww. skargę kasacyjną do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Rzeszowie, nadając ją w placówce operatora pocztowego w dniu 16 kwietnia 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - określanej dalej w skrócie jako "P.p.s.a.") skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego z zastrzeżeniem § 2 i § 3 art. 175 P.p.s.a. - (postanowienie NSA z dnia 24.08.2004r., sygn. FSK 946/2004 – Lex Polonica nr 408539). Zdefiniowany w art. 175 § 1 P.p.s.a przymus adwokacki nie obowiązuje, gdy skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem ustawowym lub pełnomocnikiem, albo gdy skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka (art. 175 § 2 P.p.s.a.).
Skargę kasacyjną może sporządzić też doradca podatkowy - w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami oraz rzecznik patentowy - w sprawach własności przemysłowej (art. 175 § 3 P.p.s.a.).
Sporządzenie skargi kasacyjnej osobiście przez stronę nieposiadającą wskazanych wyżej kwalifikacji stanowi brak skargi kasacyjnej przesądzający o jej niedopuszczalności (postanowienie NSA z dnia 5 marca 2004 r., OSK 69/04, publ. Centralna Baza Orzeczeń i Informacji o Sprawach). W takiej sytuacji sąd skargę kasacyjną odrzuca bez wzywania do uzupełnienia braków (postanowienie WSA w Warszawie z 6 lipca 2004r., sygn. akt I SA 1556/02 – niepubl.).
Jak wynika z akt sądowych skarżąca została pouczona o terminie i trybie wniesienia skargi kasacyjnej, jak również o tym, że skarga kasacyjna musi być sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika.
Pomimo prawidłowego pouczenia R. B. samodzielnie sporządziła i podpisała skargę kasacyjną. Zatem złożona skarga kasacyjna obarczona jest brakiem, który czyni ją niedopuszczalną.
Podkreślenia również wymaga, że skarga kasacyjna została złożona po terminie. Wyrok z dnia 10 lutego 2015 r. został doręczony skarżącej w dniu 11 marca 2015 r., co oznacza, że termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał z dniem 10 kwietnia 2015 r. Tymczasem skarga kasacyjna została nadana w placówce operatora pocztowego w dniu 16 kwietnia 2015 r. - data przekazania skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, jako sądu właściwego. Jak już powyżej wyjaśniono, stosownie do treści art. 177 § 1 P.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok.
Z tych też względów Sąd, na podstawie art. 178 w zw. z art. 175 § 1 P.p.s.a. uznał skargę kasacyjną sporządzoną przez skarżącą samodzielnie za wniesioną po terminie oraz niedopuszczalną i postanowił ją odrzucić.