Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 3 listopada 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 1341/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Joanna Zdrzałka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 listopada 2015 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym wniosku W. F. o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym
Sprawa
w sprawie ze skargi W. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji - p o s t a n a w i a - odmówić przyznania prawa pomocy

Uzasadnienie

W skardze na opisaną w sentencji postanowienia decyzję W. F. zawarła wniosek o przyznanie prawa pomocy obejmującego zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

Stosownie do treści art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.; dalej: "Ppsa"), prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Niemniej zgodnie z art. 247 Ppsa, prawo pomocy nie przysługuje stronie w razie oczywistej bezzasadności jej skargi. O oczywistej bezzasadności skargi można mówić, gdy bez potrzeby głębszej analizy prawnej nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nie może ona zostać uwzględniona. Bezzasadność skargi może wynikać z przyczyn procesowych do których zalicza się m.in. okoliczność wniesienia skargi z uchybieniem terminu (J.P.Tarno, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz LexisNexis, Warszawa 2011).

W niniejszej sprawie skutek doręczenia zaskarżonej decyzji W. F. nastąpił z dniem 3 lipca, a zatem 30-dniowy termin przewidziany na wniesienie skargi upłynął z dniem 3 sierpnia 2015 r. Skarżąca wniosła zaś skargę w dniu 17 sierpnia 2015 r., a zatem z dwutygodniowym uchybieniem terminu. Wraz ze skargą nie zwróciła się z wnioskiem o przywrócenie terminu co oznacza, że jej skarga jest obarczona nieusuwalnym brakiem formalnym obligującym Sąd do odrzucenia skargi. W tych okolicznościach skarga W. F. jest oczywiście bezzasadna, co w myśl art. 247 Ppsa obliguje Sąd do odmowy przyznania jej prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. W przypadku złożenia przez skarżącą wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, będzie ona również uprawniona do wystąpienia z nowym wnioskiem o przyznanie prawa pomocy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 30 listopada 2015 r., dokument z 3 listopada 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.