Uzasadnienie
Decyzją z [...] lipca 2014 r. nr [...], Główny Inspektor Transportu Drogowego utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] kwietnia 2104 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia na wniosek A. sp. z o.o. części kary pieniężnej nałożonej decyzją [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2013 r. Rozstrzygnięcie to doręczono adresatowi w dniu 8 sierpnia 2014 r.
W dniu 9 września 2014 r. A. sp. z o.o. nadała w placówce pocztowej, za pośrednictwem Głównego Inspektora Transportu Drogowego, skargę na ww. decyzję z dnia [...] lipca 2014 r., którą organ przekazał do Sądu w dniu 13 października 2014 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu jako wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia.
Stosownie do art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.) dalej zwana "Ppsa", skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi. Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Z przedstawionych okoliczności faktycznych wynika, że zaskarżoną decyzję z dnia [...] lipca 2014 r. doręczono skarżącej Spółce w dniu 8 sierpnia 2014 r. Termin do wniesienia skargi upływał zatem z dniem 7 września 2014 r. Z uwagi na to, że była to niedziela (dzień ustawowo wolny od pracy) termin ten uległ przedłużeniu do dnia 8 września 2014 r. (poniedziałek). Tymczasem skargę nadano dopiero 9 września 2014 r. (wtorek), a więc z uchybieniem ustawowego terminu. W tym stanie rzeczy skarga podlega odrzuceniu, o czym na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w zw. z art. 53 § 1 Ppsa orzeczono w sentencji postanowienia. Nie miał natomiast wpływu na dalszy bieg postępowania fakt niewykonania przez Spółkę w ustawowym terminie wezwania do uiszczenia wpisu od skargi, a to z uwagi na dyspozycję art. 222 Ppsa.