Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 20 czerwca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił sprzeciw wniesiony w imieniu KW przez adwokat AS od postanowienia referendarza sądowego o odmowie przyznania prawa pomocy z uwagi na nieuzupełnienie braków formalnych w zakresie pełnomocnictwa. Odpis orzeczenia doręczono adwokat AS w dniu 9 lipca 2018 r.
W dniu 17 lipca 2018 r. adwokat AS wniosła na ww. postanowienie zażalenie. Zostało ono jednak wniesione z uchybieniem ustawowego terminu, który upłynął w dniu 16 lipca 2018 r. Odpis postanowienia z dnia 20 czerwca 2018 r. doręczono jej bowiem 9 lipca 2018 r., a zatem termin do wniesienia zażalenia, wynoszący 7 dni od dnia doręczenia, upływał 16 lipca 2018 r., który nie był w rozumieniu art. 83 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 1302) dalej zwanej: "p.p.s.a.", dniem ustawowo wolnym od pracy. Nie został bowiem wymieniony w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 90).
W myśl art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Uchybienie terminu rodzi konieczność odrzucenia zażalenia, o czym orzeczono w sentencji postanowienia na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.