Uzasadnienie
R. S. i J. S. złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wspólną skargę na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.
Ze względu na braki skargi, wezwano J. S. do ich usunięcia przez nadesłanie 8 egzemplarzy jej odpisów poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych oraz uiszczenie kwoty 100 zł z tytułu wpisu od skargi. Podano, że czynności powyższych należy dokonać w terminie 7 dni od daty doręczenia tych wezwań, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wskazane wezwania doręczone zostały J. S. dnia 14 października 2016 r.
Do dnia 21 października 2016 r. J. S. nie przedłożył wymaganej liczby odpisów skargi, jak też nie opłacił jej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Jednym z takich wymogów jest konieczność dołączenia do pisma odpowiedniej ilości jego odpisów i odpisów jego załączników celem doręczenia ich pozostałym stronom postępowania, o czym stanowi art. 47 § 1 P.p.s.a. Nieuzupełnienie powyższych braków, pomimo stosownego wezwania w tym zakresie, obliguje do odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a.
Natomiast w myśl art. 230 P.p.s.a., od skargi jako pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym w pierwszej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Zgodnie natomiast z art. 220 § 1 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W takiej sytuacji przewodniczący wzywa składającego skargę, aby pod rygorem jej odrzucenia, uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu terminu skargę odrzuca się (art. 220 § 3 P.p.s.a.).
Mając powyższe na uwadze należało stwierdzić konieczność odrzucenia skargi J. S. Składający ją nie usunął bowiem jej braków w zakresie przedłożenia odpowiedniej ilości jej odpisów (ośmiu) oraz uiszczenia opłaty sądowej. Wskazany w wezwaniu termin do dokonania powyższych czynności upłynął bezskutecznie z dniem 21 października 2016 r.
Z powyższych przyczyn odrzucono skargę J. S. w oparciu o art. 220 § 1, § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a. oraz art. 58 § 1 pkt 3, § 3 w zw. z art. 47 P.p.s.a.
Natomiast skarga R. S. również została odrzucona (aczkolwiek z innej przyczyny) odrębnym postanowieniem.