Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 6

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 23 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1382/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia NSA Stanisław Śliwa przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 23 listopada 2016 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi R. S. i J. S. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania - postanawia – odrzucić skargę J. S.

Uzasadnienie

R. S. i J. S. złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wspólną skargę na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

Ze względu na braki skargi, wezwano J. S. do ich usunięcia przez nadesłanie 8 egzemplarzy jej odpisów poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych oraz uiszczenie kwoty 100 zł z tytułu wpisu od skargi. Podano, że czynności powyższych należy dokonać w terminie 7 dni od daty doręczenia tych wezwań, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wskazane wezwania doręczone zostały J. S. dnia 14 października 2016 r.

Do dnia 21 października 2016 r. J. S. nie przedłożył wymaganej liczby odpisów skargi, jak też nie opłacił jej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Jednym z takich wymogów jest konieczność dołączenia do pisma odpowiedniej ilości jego odpisów i odpisów jego załączników celem doręczenia ich pozostałym stronom postępowania, o czym stanowi art. 47 § 1 P.p.s.a. Nieuzupełnienie powyższych braków, pomimo stosownego wezwania w tym zakresie, obliguje do odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a.

Natomiast w myśl art. 230 P.p.s.a., od skargi jako pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym w pierwszej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Zgodnie natomiast z art. 220 § 1 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W takiej sytuacji przewodniczący wzywa składającego skargę, aby pod rygorem jej odrzucenia, uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu terminu skargę odrzuca się (art. 220 § 3 P.p.s.a.).

Mając powyższe na uwadze należało stwierdzić konieczność odrzucenia skargi J. S. Składający ją nie usunął bowiem jej braków w zakresie przedłożenia odpowiedniej ilości jej odpisów (ośmiu) oraz uiszczenia opłaty sądowej. Wskazany w wezwaniu termin do dokonania powyższych czynności upłynął bezskutecznie z dniem 21 października 2016 r.

Z powyższych przyczyn odrzucono skargę J. S. w oparciu o art. 220 § 1, § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a. oraz art. 58 § 1 pkt 3, § 3 w zw. z art. 47 P.p.s.a.

Natomiast skarga R. S. również została odrzucona (aczkolwiek z innej przyczyny) odrębnym postanowieniem.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 marca 2017 r., dokument z 19 stycznia 2017 r., dokument z 18 stycznia 2017 r., dokument z 29 grudnia 2016 r., dokument z 8 grudnia 2016 r., dokument z 23 listopada 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.