Uzasadnienie
A. Ś. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie w dniu 4 października 2014 r. skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. Nr [...], które odmawiało przywrócenia jej terminu do złożenia odwołania od decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] lipca 2013 r. Nr [...]
Do skargi tej strona dołączyła wniosek o przywrócenie terminu do jej złożenia.
Postanowieniem z dnia 15 grudnia 2014 r. tut. Sąd odrzucił powyższy wniosek jako spóźniony.
W świetle art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej następnie "P.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Uchybienie takiemu terminowi w sytuacji, gdy nie został on przywrócony skutkuje, w myśl art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., koniecznością odrzucenia skargi.
W okolicznościach niniejszej sprawy nie może budzić wątpliwości, że skardze A. Ś. nie można nadać dalszego biegu. Zakwestionowane nią postanowienie SKO doręczone zostało wymienionej dnia 24 stycznia 2014 r., na co jednoznacznie wskazuje zwrotne potwierdzenie jego odbioru. Tymczasem niniejsza skarga złożona została dopiero w dniu 4 października 2014 r., a zatem z ponad siedmiomiesięcznym opóźnieniem (trzydziestodniowy termin z art. 53 § 1 P.p.s.a. upłynął z dniem 24 lutego 2014 r.). Wprawdzie do skargi A. Ś. dołączyła wniosek o przywrócenie terminu do jej złożenia, jednak – jak wyżej zaznaczono – został on odrzucony postanowieniem tut. Sądu z dnia 15 grudnia 2014 r., a orzeczenie to nie zostało zaskarżone.
Wobec powyższego odrzucono skargę A. Ś. jako złożoną po upływie ustawowego terminu na dokonanie tej czynności procesowej. O powyższym orzeczono na podstawie art. 58 § 1 pkt 2, § 3 w zw. z art. 53 § 1 P.p.s.a.