Uzasadnienie
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 26 stycznia 2016 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu od wniesionej skargi na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2015 r., Nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie zostało doręczone Skarżącej w dniu 29 stycznia 2016 r. W dniu 6 lutego 2016 r. Skarżąca dokonała przelewu kwoty.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest uiszczenie wpisu sądowego. Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej: "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Brak wpisu uniemożliwia sądowi podjęcie jakiejkolwiek czynności. Zgodnie z art. 220 § 1 P.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, jak brzmi dalsza część przepisu, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, w przypadku gdy pismem jest skarga, pod rygorem jej odrzucenia – art. 220 § 3 P.p.s.a.
Zgodnie z kolei z art. 85 P.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
W niniejszej sprawie, wyznaczony Skarżącej termin do uiszczenia wpisu od skargi upływał w dniu 5 lutego 2014 r., podczas gdy Skarżąca uiściła wpis w dniu 6lutego 2014 r., a więc z jednodniowym uchybieniem terminu.
Na podstawie wyżej wymienionych przepisów czynność uiszczenia wpisu należało uznać za bezskuteczną, a skargę jako nieopłaconą odrzucić. Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a. Sąd zwrócił Skarżącej uiszczony po terminie wpis.